Անկարայի գլխավոր դատախազությունը 40 անձի ձերբակալման օրդեր է տվել, որոնք կասկածվում են քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի հետ կապի մեջ, ում Անկարան մեղադրում է 2016-ի հուլիսին հեղաշրջման փորձի կազմակերպման մեջ: Այս մասին ուրբաթ հայտարարել է Haberturk հեռուստաալիքը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Ձերբակալություններն իրականացվում են հանրապետության ռազմածովային ուժերի հրամանատարական կառույցներում Գյուլենի կողմնակիցների գործունեության հետաքննության շրջանակներում: Կասկածյալների ցուցակում կա 19 սպա, ինչպես նաեւ ռազմական ակադեմիայի նախկին կուրսանտներ: Հետաքննությունը համարում է, որ նրանք զբաղվում էին գործողությունների համակարգմամբ բանակային կառույցներում, կապի էին դուրս գալիս այդ կազմակերպության համակարգողների հետ ֆիքսված հեռախոսների միջոցով Անկարայի հանրային վայրերում:
Ռեյդերն իրականացվում են ինչպես մայրաքաղաքում, այնպես էլ Թուրքիայի յոթ այլ նահանգներում:
Ստամբուլի գլխավոր դատախազությունն իր հերթին թույլատրել է 13 մարդու ձերբակալել Ֆեթուլլահ Գյուլենի կողմնակիցների գործունեության հետաքննության մեկ այլ դրվագի շրջանակներում: Նրանք մեղադրում են նամակագրությունը կոդավորելու համար ByLock բջջային հավելվածի անանուն օգտագործման մեջ, որն օգտագործում էին պուտչիստները դավադրության նպատակով:
2016-ի հուլիսի 15-ին Թուրքիայի զինված ուժերի զինվորների եւ սպաների մի խումբ հեղաշրջման փորձ արեց: Հիմնական առճակատումը ծավալվեց Ստամբուլում եւ Անկարայում, 250 մարդ զոհվեց` չհաշված պուտչիստներին, ավելի քան 2 հազար մարդ վիրավորվեց: Անկարան հեղաշրջման նախապատրաստման մեջ մեղադրում է ԱՄՆ-ում բնակվող իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին:

Ankara's Prosecutor General's Office has issued arrest warrants for 40 people suspected of having links with preacher Fethullah Gulen, whom Ankara accuses of organizing a coup attempt in July 2016, Haberturk TV channel reported.
The arrests are being carried out as part of an investigation into the activities of Gulen's supporters in the command structures of the republic's naval forces.
The list of suspects includes 19 officers, as well as former cadets of the military academy. The investigation believes that they were engaged in coordinating activities within the army structures, contacted the coordinators of this organization using landline telephones in public places in Ankara.
Raids take place both in the capital and in seven other provinces of Turkey.
The Prosecutor General's Office of Istanbul, in turn, authorized the capture of 13 people as part of another episode of the investigation into the activities of Fethullah Gulen's supporters. They are accused of anonymous use of the ByLock mobile application to encrypt correspondence, which was used by the putschists for conspiracy purposes.