Արեւմուտքն անցում չի կատարում դեպի Ռուսաստանի դեմ բացահայտ ագրեսիան այն պատճառով, որ նրան դա թույլ չի տալիս անել ՌԴ պաշտպանական համակարգը, «Երեկոն Վլադիմիր Սոլովյովի հետ» հաղորդման եթերում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, հաղորդում է ՄԿ-ն:
Ընդ որում՝ չի կարելի հերքել արեւմտյան երկրների ագրեսիվ վարքը տեղեկատվական ոլորտում: Ընդ որում՝ նրանք խաղում են «կեղտոտ խաղեր» եւ արգելափակում ռուսամետ կոնտենտը մեդիադաշտում: Մասնավորապես, արեւմտյան IT-հսկաներն արգելափակում են ռուսական տեղեկատվական ալիքներն ու փաստագրական ֆիլմերը:
Զախարովան նաեւ համարում է, որ արեւմտյան երկրներն իրենց արարքներում հրահրել են ինտերնետային տարածության զանգավածային կարգավորում, ինչը Ռուսաստանը չէր ցանկանում անել:

The West is not turning to open aggression against Russia because the Russian defense system does not allow it to do so, Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova said on the air of a television program, the MK reports.
At the same time, the aggressive behavior of Western countries in the field of information cannot be denied. Moreover, they play "dirty games" and block pro-Russian content in the media field. In particular, Western IT giants block Russian news channels and documentaries.
Zakharova also believes that Western countries in their actions have provoked mass regulation of the Internet space, which Russia did not want to do.