ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը և ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի ԱԳ նախարար Անն Լինդեն հանդես են եկել հայտարարությամբ, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Հայաստանը և հայ ժողովուրդը մշտապես և անկեղծորեն հանդես են եկել խաղաղության ուղերձով։ Լինելով 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը վերապրած ժողովուրդ՝ մենք գիտենք խաղաղության և անվտանգության արժեքը։ Հայաստանը ղարաբաղյան  հակամարտության բոլոր փուլերում հանդես է եկել խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին։ Այսօր նույնպես մենք ամբողջովին գիտակցում ենք այն հնարավորությունները, որ խաղաղությունը և իրական հաշտեցումը կարող են բերել մեր տարածաշրջանին, սակայն խաղաղությունը լոկ գեղեցիկ բառ չէ:
Արցախի խաղաղ բնակավայրերի, այդ թվում`Հադրութի շրջանի ավերման, հայ բնակչության ոչնչացման և դրանց փոխարեն ադրբեջանական բնակավայրերի ստեղծման հիման վրա կառուցված խաղաղությունը չի կարող լինել հաստատուն և տևական։ Մենք շարունակելու ենք մեր պայքարն արդար և արժանապատիվ խաղաղության համար՝ սերտորեն համագործակցելով մեր միջազգային գործընկերների հետ»:

Министр иностранных дел Армении и действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Швеции Анне Линде выступили с заявлением.
Ниже представляем текст заявления:
«Армения и армянский народ всегда искренне выступали с посланием мира. Будучи нацией, пережившей первый геноцид 20 века, мы знаем цену миру и безопасности. На всех этапах карабахского конфликта Армения выступала за исключительно мирное урегулирование вопроса. Сегодня мы также полностью осознаем возможности, которые могут принести мир и настоящее примирение нашему региону, но мир - это не просто красивое слово.
Мир, построенный на основе разрушения мирных населенных пунктов Арцаха, в том числе и Гадрутского района, уничтожения армянского населения и создания вместо этого азербайджанских населенных пунктов, не может быть прочным и длительным. Мы, тесно сотрудничая с нашими международными партнерами, продолжим нашу борьбу за справедливый и достойный мир».