Հայաստանում ցանկանում են տեղադրել Տարաս Շեւչենկոյի արձանը: Այդ մասին խոսք է գնացել Ուկրաինայի Գերագույն Ռադայի փոխնախագահ Նիկոլայ Տոմենկոյի եւ Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպան Իվան Կուխտայի հանդիպմանը:
Ինչպես հայտնում է Գերագույն Ռադայի փոխնախագահի մամուլի ծառայությունը, 2003թ. Երեւանում հիմնարկեքի արարողություն է եղել, սակայն շինարարությունն առ այսօր չի սկսվել:
Հանդիպմանը խոսք է գնացել ուկրաինացի պոետի հուշարձանը տեղադրելու անհրաժեշտության մասին: Տոմենկոն ընդգծել է, թե Հայաստանում Շեւչենկոյի որեւէ հուշարձան չկա, չնշելով սակայն, թե Ուկրաինայում ասենք Հովհաննես Թումանյանի, Պարույր Սեւակի կամ այլ հայ գրողի հուշարձան կա՞ արդյոք:

В Армении хотят установить памятник Тарасу Шевченко. Об этом шла речь на встрече заместителя председателя Верховной Рады Украины Николая Томенко с чрезвычайным и полномочным послом Украины в Армении Иваном Кухтой.
Как сообщает пресс-служба заместителя председателя Верховной Рады Украины, в 2003 году в Ереване был заложен камень на месте будущего установления памятника Великому Кобзарю, однако строительство до сих пор не началось.
На встрече шла речь о необходимости возвращения к идее установления памятника украинскому поэту. Томенко подчеркнул, что в Армении нет ни одного памятника Тарасу Шевченко. «С исторической и культурной точки зрения было бы справедливо и правильно, чтобы до 2014 года - 200-летия со дня рождения Тараса Шевченко - в Ереване открыли памятник поэту», - отметил вице-спикер украинского парламента, сообщает «ЛИГА Новости».