Միջազգային կորնական ազատության ԱՄՆ հանձնաժողովը (USCIRF) արձանագրում է Ղարաբաղի հայկական ժառանգության հանդեպ Ադրբեջանի իրագործած վանդալիզմը:
Զեկույցում նշվում է, որ վերջին տարիներին Ադրբեջանում գրանցվել են դավանանքի ազատության համար պայմանների որոշ փոփոխություններ՝ կրոնական համայնքների վրա իրավապահ մարմինների ռեյդերի դադարեցում եւ, ինչպես հաղորդվում է, կրոնական շատ ակտիվիստների ներում:
Այդուհանդերձ, Ադրբեջանում դավանանքի ազատությունը շարունակում է խստորեն սահմանափակվել խնդրահարույց օրենսդրությամբ, մասնավորապես, երկրի «Դավանանքի ազատության մասին» 2009 թվականի օրենքով, եւ կառավարությունը այն ​​վերանայելու հատուկ շահագրգռություն չի ցուցաբերում:
Զեկույցում նաեւ մանրամաս նկարագրված են շատ խոչընդոտները, որոնք ստեղծվում են կրոնական համայնքների պարտադիր գրանցմամբ եւ այլ սահմանափակումներով, կրոնական ակտիվիստների հետապնդումների շարունակմամբ եւ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ վերսկսված հակամարտության համատեքստում վերջերս կատարված խախտումներով:
«2020 թվականի սեպտեմբերին Հայասատանի եւ Ադրբեջանի միջեւ վերսկսվեց զինված հականարտությունը Լեռնային Ղարաբաղի եւ հարակից տարածքների շուրջ: Հոկտեմբերին ծավալված մարտական գործողությունների ժամանակ Հայաստանն Ադրբեջանին մեղադրեց Շուշի քաղաքի Ղազանչեչոց եկեղեցու նպատակաուղղված հերտակոծության մեջ: Եղած տեղեկություններով՝ եկեղեցուն երկու անգամ հասցվել են բարձրճշգրտության հրթիռային հարվածներ, որի հետեւանքով լրջորեն վնասվել է շենքի տանիքը եւ ինտերիերը: Human Rights Watch կազմակերպությունը դեկտեմբերին հանգել է այն եզրակացության, որ հարձակումնը կանխամտածված էր եւ իրենից ներկայացնում է ռազմական հանցագործություն, որը պետք է հետաքննել եւ պատասխանատվության ենթարկել: Ադրբեջանը հայտարարել է, որ հայկական ուժերը եւս հրթիռակոծության հետեւանքով կրոնական օբյեկտներ են վնասել:
Նոյեմբերի սկզբին հրադադարի մասին հայտարարությունը ռազմական առումով ամրագրեց Ադրբեջանի տարածքային նվաճումները եւ ժամկետներ սահմանեց Ադրբեջանին լրացուցիչ տարածքներ փոխանցելու համար, ինչը մտահոգություն առաջացրեց տարածաշրջանում տարբեր եկեղեցիների, վանքերի, գերեզմանների եւ այլ կրոնական ու մշակութային օբյեկտների պաշտպանության վերաբերյալ:
Հաղորդվում է, որ Ադրբեջանի նախագահ Ալիեւը հավաստիացրել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, որ երկիրը կպաշտպանի այս շրջաններում քրիստոնեական եկեղեցիները, սակայն որոշ վայրեր, ինչպես Հադրութի հայկական եկեղեցուն կից գերեզմանատունը, արդեն վանդալիզմի են ենթարկվել: Նոյեմբերի վերջին ՄԱԿ-ի կրթության, գիտության եւ մշակույթի հարցերով կազմակերպությունը կրկնել է այդ տարածքում գտնվող ժառանգության օբյեկտների պաշտպանության կոչը եւ առաջարկել նախնական դաշտային առաքելություն ուղարկել`այդպիսի օբյեկտների գույքագրում իրականացնելու համար` «որպես տարածաշրջանի ժառանգության արդյունավետ պաշտպանության նախապայման»,- նշված է զեկույցում:

The United States Commission on International Religious Freedom (USCIRF) noted in its report the vandalism committed by Azerbaijan against the Armenian heritage of Karabakh.
The report noted that in recent years, Azerbaijan has recorded some changes to improve conditions for freedom of religion: an end to law enforcement raids on religious communities and reportedly pardoning many religious activists.
However, freedom of religion in Azerbaijan continues to be severely constrained by problematic legislation, in particular the country's 2009 On Freedom of Religious Beliefs, and the government has shown little interest in revising it.
The report also details many of the obstacles posed by mandatory registration and other restrictions on religious communities, continued harassment of religious activists, and recent abuses in the context of renewed conflict over Nagorno-Karabakh.
"September 2020 saw the renewal of violent conflict between Armenia and Azerbaijan over Nagorno- Karabakh and surrounding territories. During the course of fighting in October, Armenia accused Azerbaijan of purposefully shelling the Ghazanchetsots Cathedral in the city of Shusha. According to reports, the cathedral was hit twice by precision missile strikes that severely damaged the roof and interior of the building. In December, Human Rights Watch concluded that the attack was intentional, constituting a war crime that should be investigated and prosecuted. Azerbaijan claimed that Armenian forces also damaged religious sites as a result of recent shelling.
The announcement of a ceasefire in early November formalized the territorial gains Azerbaijan had made militarily, and it set a staggered timeline for the cession of additional territories to Azerbaijan—raising concerns about the protection of various churches, monasteries, cemeteries, and other religious and cultural sites scattered throughout the region. President Aliyev reportedly gave assurances to Russian President Vladimir Putin that the country would protect Christian churches in these areas; however, some sites, such as a cemetery situated alongside an Armenian church in Hadrut, have already been vandalized. In late November, the United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization reiterated a call for the protection of heritage sites in the area, and it proposed dispatching a preliminary field mission to produce an inventory of such sites “as a prerequisite for effective protection of the region’s heritage," the report noted.