ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը հայտնում է, որ թոքերի արհեստական շնչառության հայկական արտադրության սարքավորումներն ամբողջությամբ պատրաստ են կլինիկական փորձարկումների, սերտիֆիկացման և արտադրության համար, Հակոբ Արշակյանն այս մասին գրառում է արել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Նախորդ տարի կառավարության ծրագրի շրջանակներում ինժեներական ասոցիացիայի հետ համատեղ մեկնարկեց Հայաստանում թոքերի արհեստական շնչառության սարքերի մշակման գործընթացը։
Ներկայացված սարքը բարդ ինժեներական համակարգ է, որն օդի ծավալի և ճնշման ղեկավարման մշակված ալգորիթմների օգնությամբ անհրաժեշտ ծավալներով փոխարինում է մարդու շնչառական համակարգին:
Ամերիկյան NASA JPL լաբորատորիայի հետ համագործակցության արդյունքում կարող եք տեսնել, որ սարքերի 5 օրինակներ արդեն պատրաստ են և անցնում են փորձարկումներ հետագայում սերտիֆիկացվելու և արտադրվելու նպատակով։
Շնորհավորում եմ «Ինժեներական ասոցիացիային», «Ինժեներական քաղաքին», «ԵԻԱ ինժեներինգ» ընկերությանը և հայկական ինժեներական համայնքին` արձանագրված հաջողության համար։
Հուսանք, որ այն կվերածվի իսկական արտադրության և Հայաստանում զարգացում կապրի բժշկական սարքաշինությունը»,- գրել է Արշակյանը:

Аппараты искусственного дыхания, произведенные Арменией, полностью готовы для клинических испытаний, сертификации и производства. Об этом написал на своей странице в Facebook министр высокотехнологичной промышленности Армении Акоп Аршакян.
По его словам, в прошлом году в Армении в рамках совместной с Инженерной ассоциацией программы правительства начался процесс разработки аппаратов искусственного дыхания.
«Представленный аппарат - сложная инженерная система, которая с помощью разработанных алгоритмов управления объемом воздуха и давлением насыщает дыхательную систему человека необходимым объемом.
5 образцов аппаратов, изготовленных в сотрудничестве с американской лабораторией NASA JPL, уже готовы и проходят испытания для их дальнейшей сертификации и производства.
Поздравляю Инженерную ассоциацию, Инженерный город, компанию «ЕИА Инженеринг» и всю армянскую инженерную общину с достигнутым успехом.
Будем надеяться, что он перерастет в реальное производство, и в Армении будет развиваться медицинское приборостроение», - написал Аршакян.