Հայաստանի արտգործնախարար Արա Այվազյանը իր ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման ժամանակ ընդգծել է եռակողմ հայտարարության խախտմամբ ադրբեջանցիների մոտ գտնվող հայ ռազմագերիների եւ պատանդների անհապաղ հայրենադարձության անհրաժեշտությունը։ Հանդիպումը կայացել է ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի շրջանակներում։
Ինչպես NEWS.am-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ Մամուլի ծառայությունից, առանձին զրույցի ընթացքում արտգործնախարարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում` 2020թ. նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրի դրույթների կատարումը, ինչպես նաեւ հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունն ու ընթացիկ իրադարձությունները: Այս համատեքստում նախարար Այվազյանն ընդգծել է եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված պարտավորությունների խախտմամբ ադրբեջանական կողմում պահվող հայ ռազմագերիների եւ պատանդների անհապաղ վերադարձնելու անհրաժեշտությունը:
Այվազյանը լուրջ մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում հայկական մշակութային եւ կրոնական հուշարձանների դեմ կանխամտածված հարձակումների կապակցությամբ` ընդգծելով տարբեր գործոններով այդ ժառանգության պաշտպանությանն ուղղված միջոցառումների ձեռնարկման հրատապությունը:
Արտաքին գործերի նախարարները մանրամասն քննարկել են հայ-ռուսական դաշնակցային համագործակցության երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ, բարձր մակարդակի շփումների առաջիկա ժամանակացույցը: Կողմերը մտքեր են փոխանակել բազմակողմ ձեւաչափով փոխգործակցության վերաբերյալ:

Глава МИД Армении Ара Айвазян в ходе встречи с российским коллегой Сергеем Лавровым подчеркнул необходимость немедленной репатриации армянских военнопленных и заложников содержащихся азербайджанской стороной в нарушение их обязательств по трехстороннему заявлению. Встреча министров состоялась на полях СМИД СНГ.
Как сообщили Новости Армении-NEWS.am в пресс-службе МИД Армении, в ходе отдельной беседы министры иностранных дел обсудили широкий круг вопросов, связанных с нагорно-карабахским конфликтом, в том числе реализацию положений соглашения от 9 ноября 2020 года, а также трехстороннего заявления от 11 января и текущие события. В этом контексте министр Айвазян подчеркнул необходимость немедленной репатриации армянских военнопленных и заложников содержащихся азербайджанской стороной в нарушение их обязательств по трехстороннему заявлению.
Айвазян выразил серьезную обеспокоенность по поводу преднамеренных нападений на армянские культурные и религиозные памятники на территориях, находящихся под контролем Азербайджана, подчеркнув безотлагательность принятия мер по защите этого наследия в различных аспектах.
Министры иностранных дел детально обсудили широкий круг вопросов двусторонней повестки дня армяно-российского союзнического сотрудничества, предстоящий график контактов на высоком уровне. Стороны обменялись мнениями вокруг взаимодействия в многостороннем формате.