Հայաստանի արտգործնախարար Արա Այվազյանը իր ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման ժամանակ ընդգծել է եռակողմ հայտարարության խախտմամբ ադրբեջանցիների մոտ գտնվող հայ ռազմագերիների եւ պատանդների անհապաղ հայրենադարձության անհրաժեշտությունը։ Հանդիպումը կայացել է ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի շրջանակներում։
Ինչպես NEWS.am-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ Մամուլի ծառայությունից, առանձին զրույցի ընթացքում արտգործնախարարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում` 2020թ. նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրի դրույթների կատարումը, ինչպես նաեւ հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունն ու ընթացիկ իրադարձությունները: Այս համատեքստում նախարար Այվազյանն ընդգծել է եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված պարտավորությունների խախտմամբ ադրբեջանական կողմում պահվող հայ ռազմագերիների եւ պատանդների անհապաղ վերադարձնելու անհրաժեշտությունը:
Այվազյանը լուրջ մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում հայկական մշակութային եւ կրոնական հուշարձանների դեմ կանխամտածված հարձակումների կապակցությամբ` ընդգծելով տարբեր գործոններով այդ ժառանգության պաշտպանությանն ուղղված միջոցառումների ձեռնարկման հրատապությունը:
Արտաքին գործերի նախարարները մանրամասն քննարկել են հայ-ռուսական դաշնակցային համագործակցության երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ, բարձր մակարդակի շփումների առաջիկա ժամանակացույցը: Կողմերը մտքեր են փոխանակել բազմակողմ ձեւաչափով փոխգործակցության վերաբերյալ:

YEREVAN. – Armenia’s Foreign Minister Ara Aivazian on Thursday met with his Russian counterpart, Sergey Lavrov. The meeting took place within the framework of the CIS Council of Foreign Ministers, the Press Service of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia informed Armenian News-NEWS.am.
During their private conversation, the FMs discussed a wide range of issues related to the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict, including the implementation of the provisions of the November 9, 2020 trilateral statement, as well as the January 11 trilateral statement and current events. In this context, FM Aivazian stressed the need to immediately return the Armenian POWs and detainees who are held on the Azerbaijani side in violation of the obligations provided for in the aforesaid tripartite statement.
Aivazian expressed serious concern over the deliberate attacks on Armenian cultural and religious monuments in the territories that are under the control of Azerbaijan, emphasizing the urgency of taking measures to protect this heritage.
Furthermore, the Armenian and Russian FMs discussed in detail the matters that are on the bilateral agenda of the Armenian-Russian allied cooperation, and the forthcoming schedule of high-level contacts. The parties exchanged views also on cooperation in a multilateral format.