Ուկրաինացի մարտիկների ուղղությամբ Դոնբասում կրակել են խոշոր կալիբրի հրացաններով, նռնականետերով եւ հրաձիգներով: Ականի պայթյունի հետեւանքով զոհվել է զինվորական, հաղորդում է Korrespondent.net-ը:
«Դոնբասում՝ Միավորված ուժերի գործողությունն անցկացնելու գոտում, սեպարատիստները մեկ օրում 10 անգամ կրակել են ուկրաինացի զինծառայողների դիրքերի ուղղությամբ: Զոհվել է մեկ զինծառայող ականի պայթյունի հետեւանքով»,-հաղորդում է ՄՈՒԳ շտաբը:
«Շումա բնակավայրի մերձակայքում ականի պայթյունի հետեւանքով կյանքի հետ անհամատեղելի վնասվածք է ստացել Միավորված ուժերի զինծառայողը»,-հավելել են շտաբից:
Ապրիլի 4-ի առավոտյան 7:00-ի դրությամբ հրադադարի ռեժիմի խախտում չի գրանցվել:
Իր հերթին ինքնահռչակ Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետության ազգային ոստիկանությունը մեղադրել է ուկրաինացի ուժայիններին Դոնբասի հետ շփման գծի մերձակայքում գտնվող բնակավայրերի մոտ Կիեւին ենթարկվող զրահատեխնիկա տեղակայելու մեջ, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
Ավելի վաղ ԼԺՀ Ժողովրդական ոստիկանությունը հայտարարել էր, որ հայտնաբերել է ուկրաինացի ուժայինների հրետանի Դոնբասի հետ շփման գծի մոտ՝ Կիեւի ենթակայության ներքո Տրոիցկոե բնակավայրի շրջանում:
«Խախտելով լրացուցիչ միջոցառումների երրորդ կետը՝ հակառակորդը շարունակում է տեղակայել սպառազինություն եւ ռազմական տեխնիկա Ուկրաինայի ենթակայության ներքո գտնվող բնակավայրերում»,-լրագրողներին հայտարարել են ԼԺՀ պաշտպանական կառույցի մամուլի ծառայությունից:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները հաղորդել էին Դոնբասում երեխայի մահվան մասին:
ԵԽԽՎ-ն եւ ԵԱՀԿ ԽՎ-ն պետք է բացատրություն պահանջեն Ուկրաինայի ղեկավարությունից Դոնբասում երեխայի զոհվելու կապակցությամբ եւ գնահատեն տեղի ունեցածը: Այդ մասին շաբաթ հայտարարել է Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինը տելեգրամյան իր ալիքում՝ առաջարկելով հեռացնել Ուկրաինային ԵԽ-ից, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Համարում եմ անհրաժեշտ, որ ԵԱՀԿ ԽՎ-ն եւ ԵԽԽՎ-ն, որտեղ սիրում են ցնցել օդը, տան իրենց գնահատականն ու պահանջեն բացատրություն Ուկրաինայի ղեկավարությունից»,-գրել է Վոլոդինը: «Անհրաժեշտ է քննարկել այդ երկիրը Եվրոպայի Խորհրդից բացառելու հարցը»,-հավելել է նա:
Գերմանիան եւ Ֆրանսիան այսօր կոչ են արել Դոնբասում հակամարտող կողմերին անհապաղ դադարեցնել կրակը, ինչպես նաեւ մտահոգություն են հայտնել հրաձգությունների ուժգնացման մասին ահղորդագրությունների կապակցությամբ:
Այդ մասին ասվում է երկու երկրների ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
«Գերմանիան եւ Ֆրանսիան մտահոգված են Ուկրաինայի արեւելքում 2020 թվականի հուլիսին հաստատված իրավիճակի կայունացումից հետո հրադադարի ռեժիմը խախտելու դեպքերի թվի աճով»,-նշված է գերատեսչությունների հաղորդագրության մեջ, որը մեջբերում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:

Украинских бойцов обстреливали из крупнокалиберных пулеметов, гранатометов и стрелкового оружия в Донбассе. На минно-взрывном устройстве подорвался военный. Он погиб, передает Korrespondent.net.
«На Донбассе в зоне проведения Операции объединенных сил сепаратисты за сутки 10 раз обстреляли позиции украинских военнослужащих. Один военнослужащий погиб, подорвавшись на неизвестном минно-взрывном устройстве», - , сообщает штаб ООС в утренней сводке.
«Недалеко от населенного пункта Шумы произошел подрыв на неизвестном минно-взрывном устройстве в результате которого, боевую травму, несовместимую с жизнью, получил военнослужащий Объединенных сил», - добавили в штабе.
По состоянию на 7:00 утра, 4 апреля, нарушений режима прекращения огня не зафиксировано.
В свою очередь народная милиция самопровозглашенной Луганской народной республики обвинила украинских силовиков в размещении бронетехники в подконтрольных Киеву населенных пунктах у линии соприкосновения в Донбассе, передает РИА Новости.
Ранее Народная милиция ЛНР заявила, что выявила арторудия украинских силовиков в районе подконтрольного Киеву населенного пункта Троицкое у линии соприкосновения в Донбассе.
«В нарушение третьего пункта дополнительных мер противник продолжает размещать вооружение и военную технику в населенных пунктах на подконтрольной Украине территории», - заявил журналистам представитель пресс-службы оборонного ведомства ЛНР.
Ранее российские СМИ сообщили о гибели ребенка в Донбассе.
Парламентские ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) и ОБСЕ (ПА ОБСЕ) должны потребовать объяснений от руководства Украины в связи с гибелью ребенка в Донбассе и дать оценку случившемуся. Об этом в субботу заявил спикер Госдумы Вячеслав Володин в своем Telegram-канале, предложив обсудить исключение Украины из СЕ, передает ТАСС.
«Считаю необходимым, чтобы ПА ОБСЕ и ПАСЕ, где любят сотрясать воздух, дали этому оценку и потребовали объяснений от руководства Украины», - написал Володин. «Необходимо обсудить вопрос исключения этой страны из Совета Европы», - добавил он.
Германия и Франция сегодня призвали конфликтующих в Донбассе к немедленному прекращению огня, а также выразили обеспокоенность сообщениями об усилении обстрелов.
Об этом говорится в заявлении МИД двух стран.
«Германия и Франция обеспокоены ростом числа нарушений режима прекращения огня после стабилизации ситуации на востоке Украины с июля 2020 года», – указано в сообщении ведомств, которое приводит РИА Новости.