Չինաստանը ձգտում է ավելի շատ տարածքներ գրավել Հարավչինական ծովում: Այս մասին հայտարարել է Ֆիլիպինների պաշտպանության նախարար Դելֆին Լորենզանան, փոխանցում է Reuters-ը:
«Չինական ծովային աշխարհազորայինների շարունակական ներկայությունն այս տարածքում վկայում է նրանց մտադրության մասին՝ շարունակել տարածքներ գրավել Արեւմտյան Ֆիլիպինյան ծովում»,- ասել է պաշտպանության նախարարը՝ օգտագործելով Հարավչինական ծովի տեղական անվանումը:
Ավելի վաղ նա հայտարարել էր, որ անհրաժեշտ է, որպեսզի չինական նավակները լքեն Ուիթսան խութը, որը Մանիլան անվանում է Ջուլիան Ֆիլիպեի խութ է անվանում, որը գտնվում է 200 մղոն ձգվող բացառիկ տնտեսական գոտում:
Չինացի դիվանագետները հայտարարել են, որ խութի մոտ խարսխված նավերը պատսպարվում էին բուռն ծովից եւ նավի վրա ոչ մի աշխարհազորային չկար:
Լորենզանան շաբաթ օրը հայտնել էր, որ, չնայած եղանակային պայմանների բարելավմանը, Ուիթսան խութի մոտ դեռ 44 չինական նավ կա: «Ես հիմար չեմ: Եղանակն առայժմ լավ է, ուստի նրանք այնտեղ մնալու պատճառ չունեն»,- ասել է նա:
Մանիլայում Չինաստանի դեսպանատունը պատասխանեց Լորենզանայի մեկնաբանություններին ՝ նշելով, որ «միանգամայն նորմալ է», որ չինական նավերը տարածքում ձուկ որսան ու ծովային դժվարին պայմաններում ապաստանան առագաստների տակ: «Ոչ ոք իրավունք չունի անհիմն մեկնաբանություններ անել նման գործունեության վերաբերյալ»:
Մանիլայում Չինաստանի դեսպանատունը պատասխանել է Լորենզանայի մեկնաբանություններին՝ նշելով, որ «միանգամայն նորմալ է», որ չինական նավերը տարածքում ձուկ որսան եւ ծովային դժվարին պայմաններում պատսպարվեն խութի մոտ: «Ոչ ոք իրավունք չունի անհիմն մեկնաբանություններ անել նման գործունեության վերաբերյալ»:

The Philippines' defense chief said on Sunday China was looking to occupy more areas in the South China Sea, Reuters reported.
"The continued presence of Chinese maritime militias in the area reveals their intent to further occupy (areas) in the West Philippine Sea," Defense Secretary Delfin Lorenzana said in a statement, using the local name for the South China Sea.
It was the second such statement by Lorenzana in two days as he repeated calls by the Philippines for the Chinese boats to leave Whitsun Reef, which Manila calls the Julian Felipe Reef, located within its 200-mile exclusive economic zone.
Chinese diplomats have said the boats anchored near the reef were sheltering from rough seas and that no militia were aboard.
On Saturday, Lorenzana said there were still 44 Chinese vessels at Whitsun Reef despite improved weather conditions.
"I am no fool. The weather has been good so far, so they have no reason to stay there," he said.
The Chinese Embassy in Manila responded to Lorenzana's comments, saying it was "completely normal" for Chinese vessels to fish in the area and take shelter near the reef during rough sea conditions. It added, "Nobody has the right to make wanton remarks on such activities."