Հանրապետության նախագահը չի ստորագրելու Ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունների Օրենքը, բայց և չի դիմելու Սահմանադրական դատարան՝ դրա Սահմանադրությանը համապատասխանությունը որոշելու համար : Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
«Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքը Ազգային ժողովի կողմից Հանրապետության նախագահի ստորագրմանն է ներկայացվել 2021 թվականի ապրիլի 2-ին:
Հանրապետության նախագահն Օրենքը քննարկել է մի շարք կուսակցությունների ղեկավարների, քաղաքական գործիչների, կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ներկայացուցչի հետ, լսել նրանց կարծիքներն ու դիտարկումները:
Օրենքի վերաբերյալ Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ուսումնասիրությունները հանգեցրել են այն եզրակացության, որ սահմանադրականության տեսանկյունից Օրենքն առերևույթ խնդրահարույց չէ:
Միևնույն ժամանակ, Օրենքի վերաբերյալ Հանրապետության նախագահն ունի հետևյալ սկզբունքային դիտարկումները՝
Օրենքն ընդունվել է Ազգային ժողովի միայն քաղաքական մեծամասնության քվեարկության արդյունքում:
Հանրապետության նախագահը բազմիցս նշել է, որ ճգնաժամը հաղթահարելուն ուղղված արտահերթ ընտրությունները կազմակերպելուն պետք է նախորդի Սահմանադրության, ինչպես նաև Ընտրական օրենսգրքի համապարփակ փոփոխությունների գործընթացը, որը պահանջում է ողջամիտ ժամկետ և, ժողովրդավարության սկզբունքներին համաձայն, պետք է իրականացվի լայն հանրային, հասարակական, քաղաքական քննարկումների արդյունքում ձևավորված կարծիքները լսելով և հաշվի առնելով: Ընտրակարգին առնչվող կարգավորումները պետք է միտված լինեն ընտրողների շահերը լավագույնս ներկայացնելու տրամաբանությամբ Ազգային ժողով ձևավորելուն:
Վենետիկի հանձնաժողովի մոտեցմամբ ընտրական օրենսդրության փոփոխությունները պետք է տեղի ունենան առնվազն ընտրություններից մեկ տարի առաջ: Վենետիկի հանձնաժողովն արտահայտել է նաև իր դիրքորոշումն այն մասին, որ ընտրական համակարգի կայունությունը կարևորագույն սկզբունքներից է, կարևոր է նաև ունենալ բավարար ժամանակ ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների վերաբերյալ խորքային և բոլոր շահագրգիռ անձանց մասնակցությամբ հանրային քննարկումներ իրականացնելու համար:
Օրենքով մեկ տեսակի համամասնական ընտրակարգը փոխարինվում է մեկ այլ տեսակի համամասնական ընտրակարգով: Մասնավորապես, բացառվում է տարածքային ընտրական ցուցակներով ընտրություններին մասնակցելու գործող կառուցակարգը:
Առանց տարածքային ցուցակների կառուցակարգի համամասնական ընտրակարգը կարող է արդյունավետ լինել խորհրդարանական կայացած քաղաքական մշակույթ ձևավորած պետություններում, որտեղ կուսակցություններն ունեն հստակ ծրագիր, որտեղ հասարակությունն ունի հնարավորություն և բավարար ժամանակ ծրագրերին ծանոթանալու, որտեղ ընտրությունն իրականցվում է ներկայացված ծրագրերի հիման վրա: Մինչդեռ նման փոփոխությունը Հայաստանի Հանրապետությունում առկա իրավիճակում կարող է հանգեցնել ոչ թե կուսակցությունների և դրանց ծրագրերի, այլ այս կամ այն կուսակցությունը գլխավորող անձանց միջև մրցակցության:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ Հանրապետության նախագահը չի ստորագրելու Օրենքը, բայց և չի դիմելու Սահմանադրական դատարան՝ դրա Սահմանադրությանը համապատասխանությունը որոշելու համար»:

Президент Армении Армен Саркисян не подпишет закон о внесении изменений в Избирательный кодекс, но и не обратиться в Конституционный суд. Об этом говорится в заявлении, распространенном Арменом Саркисяном.
«НС Армении 2 апреля 2021 года представило на подпись президента Армении закон «О внесении изменений и дополнений в ИК РА».
Президент республики обсудил Закон с руководителями ряда партий, политическими деятелями, представителями ЦИК, выслушал их мнения и замечания. Исследования аппарата президента выявили, что Закон не является спорным с точки зрения конституционности.
В то же время президент имеет ряд принципиальных замечаний к нему. В частности, Закон был принят лишь в результате голосования политического большинства парламента.
Президент неоднократно заявлял, что организации внеочередных выборов, направленных на преодоление кризиса, должен предшествовать процесс всесторонних поправок в Конституцию и Избирательный кодекс, который требует разумных сроков и, согласно принципам демократии, должен быть реализован в результате широких общественных, политических дискуссий, с учетом сформированных мнений.
Согласно подходам Венецианской комиссии, изменения в ИК должны быть внесены как минимум за год до выборов. ВК также высказала мнение о том, что по части внесения изменений в ИК необходимо время для углубленного анализа и проведения публичных обсуждений с участием всех заинтересованных сторон.
По закону, пропорциональная система одного типа меняется пропорциональной системой другого типа. В частности, исключается действующая система участия в выборах по территориальным избирательным спискам.
Пропорциональная избирательная система без территориальных списков может быть эффективной в государствах с устоявшейся парламентской политической культурой, где партии имеют четкую программу, где у общества достаточно времени для того, чтобы ознакомиться с программами, и где выборы проходят на основе представленных программ. Между тем, такое изменение в нынешней ситуации в Армении может привести к конкуренции не между партиями и их программами, а между лидерами той или иной партии.
Принимая во внимание вышесказанное, президент не подпишет Закон, но и не обратится в Конституционный суд для определения его соответствия Конституции».