Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջեն Փսակին հաստատել է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարություն կանի Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային սպանությունների վերաբերյալ, սակայն չի ասել՝ կօգտագործի՞ արդյոք «ցեղասպանություն» եզրույթը:
«Ես չեմ կարող ոչինչ կանխատեսել: Ես ակնկալում եմ, որ նա [նախագահը] ելույթ կունենա հայտարարությամբ Օրվա [զոհերի հիշատակի] կապակցությամբ, սակայն ես չեմ կարող հաստատել բովանդակության մասին ձեր ենթադրությունները»,-ասել է Փսակին՝ ուրբաթ ճեպազրույցի ժամանակ պատասխանելով հայտարարության մասին հարցին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ Բայդենի ծրագրերի մասին հայտնել էին The Wall Street Journal թերթի աղբյուրները: Թերթի տվյալներով՝ ցեղասպանությունը ճանաչելու վերաբերյալ պաշտոնապես իր որոման մասին Սպիտակ տունը կարող է հայտարարել ապրիլի 24-ին: Պարբերականի աղբյուրներն ընդգծում են, որ վերջնական որոշումը դեռեւս ընդունված չէ եւ Բայդենը կարող է սահմանափակվել ֆորմալ հայտարարությամբ, որում չի հնչի ցեղասպանության փաստի պաշտոնական ճանաչումը:

Пресс-секретарь Белого дома Джен Псаки подтвердила, что президент США Джон Байден выступит с заявлением по теме массовой гибели армян в Османской империи, но не стала говорить, будет ли использован в речи термин «геноцид».
«Я не могу ничего предвосхищать. Я ожидаю, что он [президент] выступит с заявлением по случаю Дня [памяти жертв], но я не могу ничего подтвердить относительно ваших предположений о содержании [заявления]», - сказала Псаки, отвечая в пятницу на брифинге на соответствующий вопрос, передает ТАСС
Ранее о данных планах Байдена сообщила со ссылкой на источники в американской администрации газета The Wall Street Journal. По информации газеты, официально о своем решении касательно признания геноцида глава Белого дома может объявить 24 апреля. Источники издания подчеркивают, что окончательного решения пока не принято и Байден может ограничиться формальным заявлением, в котором не прозвучит официального признания факта геноцида.