Թուրքիան հույսեր է կապում Կատարի ներդրումների հետ՝ Akıncı Tiha անօդաչուների նախագիծը մշակելու եւ շահագործման հանձնելու համար: Ինչպես հայտնում է The Arab Weekly-ն, հղում անելով թուրքական լավատեղյակ աղբյուրին, Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերական ընկերության ղեկավար Իսմայիլ Դեմիրի չհայտարարված այցը Կատար այս երկրից ֆինանսավորում ստանալու փորձերի նպատակ է ունեցել։
«Դեմիրը ներկայացրել է նոր նախագծի մանրամասները, որն իրենից ներկայացնում է համեմատաբար մեծ բազմաթիրախային անօդաչու թռչող սարք է (UAV), որը Թուրքիան վերածում է տարբեր զենքերով մի տեսակ «ինքնաթիռ-տանկի»»,- գրում է թերթը:
Նա հանդիպել է Կատարի ԳՇ ղեկավար Գանեմ բին Շահին ալ Գանեմի հետ եւ քննարկել է անուղղակի ֆինանսավորման սխեման՝ Akncı Tiha մի շարք անօդաչու սարքերի գնման միջոցով, որոնք Defense Industries Corporation-ն արդեն սկսել է փորձարկել:
Կատարի աղբյուրները նշում են, որ երկու կողմերն էլ խոսել են «Կատարի զինված ուժերի եւ թուրքական ընկերության համագործակցության հեռանկարների, ինչպես նաեւ այդ կապերն ամրապնդելու եւ զարգացնելու ուղիների մասին»: Ըստ թուրքական աղբյուրի՝ վերադառնալուն պես Դեմիրը տարբեր տեսակի տեղական սարքավորումներ փորձարկելու եւ Կատարից ֆինանսավորումն ապահովելու նախագիծը արագորեն սկսելու հրահանգներ է տվել:
Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերության կորպորացիան ռազմական արտադրության խոշոր հաստատություն է, որը գտնվում է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի անձնական վերահսկողության ներքո:
Ընկերությունը հայտարարել է, որ հաջողությամբ փորձարկել է ինտելեկտուալ սարքավորումները նոր ԱԹՍ-ի վրա եւ աշխատում է MIM-T-ի զինամթերքներ մշակելու, նրանց մարտագլխիկների արդյունավետությունը բարելավելու եւ հեռահարությունը մեծացնելու ուղղությամբ:

Турция рассчитывает на инвестиции Катара для разработки и ввода в эксплуатацию проекта беспилотников Akıncı Tiha. Как пишет The Arab Weekly со ссылкой на  хорошо информированный турецкий источник, необъявленный визит главы турецкой оборонной промышленной корпорации Исмаила Демира в Катар был сосредоточен на попытках получить катарское финансирование.
«Демир представил детали нового проекта, который представляет собой относительно большой многоцелевой беспилотный летательный аппарат (БПЛА), который Турция превращает в своего рода «самолет-танк», оснащенный различными оружие», - пишет издание.
Он  встретился с главой Генштаба Катара Ганемом Бин Шахин аль Ганемом и обсудил с ним схему косвенного финансирования через покупку ряда дронов Akıncı Tiha, которые Defense Industries Corporation уже начала испытывать.
Катарские источники сообщили, что обе стороны говорили о «перспективах сотрудничества между катарскими вооруженными силами и турецкой компанией, а также о путях укрепления и развития этих связей». По словам  турецкого источника, по возвращении Демир дал инструкции начать испытания различных типов оборудования местного производства и быстро приступить к проекту, чтобы обеспечить финансирование со стороны Катара.
Turkish Defense Industries Corporation - крупное военное производственное учреждение, находящееся под личным контролем президента Реджепа Тайипа Эрдогана.
Компания объявила, что она провела успешные испытания интеллектуального оборудования на новом БПЛА и ведет работы по разработке боеприпасов MIM-T, повышению эффективности их боеголовок и увеличению их дальности.