Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմից հետո Ադրբեջանի կողմից գրավված տարածքներում հայկական հուշարձանների ոչնչացման գործընթացի վրա առավել շոշափելի ազդեցություն կարող է ունենալ համաշխարհային հանրության իրազեկումը եւ դրա համապատասխան դիրքորոշման ձեւավորումը: Այս մասին ապրիլի 27-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի փոխնախարար Արա Խզմալյանը:
Նա պարզաբանեց, որ կարեւոր է բարձրացնել միջազգային հանրության իրազեկվածությունն այս խնդրի վերաբերյալ: Ըստ նրա՝ չափազանց դժվար է խոսել օրենքի եւ բարոյականության լեզվով մի երկրի իշխանությունների հետ, որոնք այսպես կոչված «Հաղթանակի պուրակ» են բացում՝ սաղավարտներով եւ զոհված հայ զինվորների մանեկեններով:
«Նման պայմաններում փակուղին անխուսափելի է, իսկ երկխոսությունը ծայրաստիճան բարդ է, սակայն Հայաստանի իշխանություններն անում են հնարավոր ամեն ինչ: Թշնամին չի զսպվում իրավական, բարոյական կամ քաղաքակրթական նորմերով, նա անտարբեր է համամարդկային արժեքների նկատմամբ»,- ասաց պաշտոնյան:

Raising the international community’s awareness and shaping a relevant position can have a more tangible impact on the destruction of Armenian monuments in the territories seized by Azerbaijan after the second war in Nagorno-Karabakh. This is what Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Armenia Ara Khzmalyan told reporters today.
Khzmalyan explained that it is important to raise the international community’s awareness about this issue and added that it is extremely difficult to speak in the language of laws and morality with the authorities of a country which open a so-called “war trophy park” displaying helmets and the mannequins of deceased Armenian soldiers.
“In such conditions, deadlock is inevitable, and dialogue is extremely difficult, but the Armenian authorities are doing everything possible. The enemy isn’t moderate in terms of the norms of law, morality and civilization and is indifferent towards universal values,” he added.