Եվրամիությունը ողջունում է Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին կողմերի ձեռք բերված հրադադարի մասին համաձայնագրից հետո եւ որոշ դրական արդյունքներ, ինչպիսիք են մարդկանց աճյունների հայրենադարձությունը եւ լուրջ տուժած բնակչությանը հումանիտար օգնության տրամադրումը:
Սակայն Եվրամիությունը կրկին հայտարարում է, որ նոր ջանքեր են անհրաժեշտ՝ երկու երկրների միջեւ վստահություն ստեղծելու եւ տեւական խաղաղություն հաստատելու համար: Սա ներառում է զերծ մնալը թշնամական եւ վիրավորական հռետորաբանությունից, հնարավորինս շուտ ավարտել մնացած ռազմագերիների եւ կալանավորվածների վերադարձը՝ անկախ նրանց ձերբակալման հանգամանքներից, ինչպես նաեւ համագործակցություն այլ կարեւոր հարցերի շուրջ, ինչպիսին է ականազերծումը:
Այս համատեքստում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանից Նախարարների կոմիտեին վերջերս ծանուցումից հետո Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ վերջերս տեղի ունեցած զինված հակամարտության նկատմամբ Դատարանի կանոնակարգի 39-րդ կանոնում նշված ժամանակավոր միջոցառումների վերաբերյալ, մենք շեշտում ենք, որ Դատարանի նախադեպային իրավունքը հստակ սահմանում է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի մասնակից պետությունները պարտավոր են կատարել ժամանակավոր միջոցները, եւ մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին տրամադրել դատարանի կողմից պահանջվող մնացած տեղեկությունները:
Այս հայտարարությանը միանում են հետեւյալ երկրները՝ Ալբանիան, Անդորրան, Հայաստանը, Բոսնիան եւ Հերցեգովինան, Իսլանդիան, Լիխտենշտեյնը, Չեռնոգորիան, Հյուսիսային Մակեդոնիայի Հանրապետությունը, Նորվեգիան եւ Սան Մարինոն:

The European Union [(EU)] welcomes the consolidation of the ceasefire on the ground, following the ceasefire agreement reached by the parties on 9 November 2020, and some positive results achieved on issues such as the repatriation of human remains and the provision of humanitarian assistance to populations severely affected by the conflict. This is noted in the “EU Statement on captives from the recent conflict between Armenia and Azerbaijan.”
“The European Union reiterates, however, that renewed efforts are necessary to build confidence between both countries and make progress towards sustainable peace. This includes refraining from hostile and offensive rhetoric, finalizing, as soon as possible, the return of all remaining prisoners of war and detained persons, regardless of the circumstances of their arrest, and cooperating also on other important issues such as demining,” the statement also reads.
“In this context, following the recent notification by the European Court of Human Rights to the Committee of Ministers regarding the interim measures indicated under Rule 39 of the Rules of the Court in relation to the recent armed conflict between Armenia and Azerbaijan, we stress that the Court’s case law has clearly established that States Parties to the European Convention on Human Rights are under an obligation to comply with interim measures and we call on Azerbaijan to provide the outstanding information requested by the Court,” the EU statement concludes.
The following countries align with this statement: Albania, Andorra, Armenia, Bosnia and Herzegovina, Iceland, Liechtenstein, Montenegro, Republic of North Macedonia, Norway, and San Marino.