Տաջիկստանի գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել Ղրղըզստանի մի խումբ զինծառայողների եւ քաղաքացիների դեմ՝ ագրեսիվ պատերազմ վարելու դեպքի առթիվ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Նշվում է, որ գործը հարուցվել է ապրիլի 29-ին Տաջիկստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 395 հոդվածի 2-րդ մասի («Սանձազերծում կամ ագրեսիվ պատերազմ») եւ 104 հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով («Երկու կամ ավել անձանց սպանություն, այդ թվում՝ նրանց ծառայողական գործունեության իրականացման հետ կապված):
Հաղորդվում է նաեւ, որ հետաքննության համար քննչական-օպերատիվ խումբ է ստեղծվել: Մայիսի 3-ի առավոտյան Ղրղըզստանն ու Տաջիկստանն ավարտեցին սահմանից իրենց ստորաբաժանումները հետ կանչելու գործընթացը:
Ավելի վաղ Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը հայտարարել էր, որ երկրի տարածքային ամբողջականությունը վտանգված է Տաջիկստանի հետ հակամարտության պատճառով: Այս կապակցությամբ նա առաջարկել էր հանձնաժողով ստեղծել, որը կօգնի խաղաղություն պահպանել:
«Գոլովնոյ» ջրաբաշխման կետի տարածքում Տաջիկստանի եւ Ղրղզստանի սահմանի վիճելի հատվածում մարտերը սկսվել էին ապրիլի 29-ի ցերեկը եւ շուտով վերաճել էին Ղրղըզստանի բնակչության ջարդերի: Հակամարտության մեկնարկի պատճառը տաջիկական կողմից տեսախցիկի տեղադրումն էր ջրաբաշխիչի կողքին: Տաջիկստանը զոհերի մասին պաշտոնական վիճակագրություն դեռ չի տրամադրել, Ղրղզստանը հայտնում է, որ Տաջիկստանի հետ հակամարտության արդյունքում տուժածների թիվը հասել է 183-ի, որից 34 մարդ մահացել է:

Генеральная прокуратура Таджикистана возбудила уголовное дело о ведении агрессивной войны в отношении группы военнослужащих и граждан Киргизии, сообщает РИА Новости
Отмечается, что дело возбуждено 29 апреля по части 2 статьи 395 («Развязывание или ведение агрессивной войны») и части 2 статьи 104 («Убийство двух или более лиц, в том числе в связи с осуществлением ими служебной деятельности») УК Республики Таджикистан.
Также сообщается, что для расследования создана следственно-оперативная группа.
3 мая утром Киргизия и Таджикистан завершили процесс отвода от границы своих воинских подразделений.
Ранее президент Киргизии Садыр Жапаров заявил, что из-за конфликта с Таджикистаном территориальная целостность страны оказалась под угрозой. В связи с этим он предложил создать комиссию, которая поможет поддерживать мир.
Бои на спорном участке границы Таджикистана и Киргизии в районе водораспределительного пункта «Головной» начались днем 29 апреля и вскоре переросли в погромы киргизского населения. Причиной начала конфликта была названа установка таджикской стороной камеры видеонаблюдения рядом с водозаборным сооружением. Таджикистан до сих пор не предоставил официальной статистики по жертвам, Киргизия сообщает, что число пострадавших в конфликте с Таджикистаном возросло до 183, из которых 34 — погибшие.