Տնտեսվարող սուբյեկտների մոտ իրականացված հարցումների արդյունքներով, Հայաստանում նվազել է 2011 թ. գործարար միջավայրի ինդեքսը: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ կենտրոնական բանկը:
Նախորդ տարվա նույն եռամսյակի համեմատ գործարար միջավայրի ինդեքսը կազմել է 96 տոկոս, իսկ նախորդ եռամսյակի նկատմամբ` 94.2 տոկոս: Նշենք, որ գործարար միջավայրի ինդեքսը արտահայտում է ռիսկերն ու ընդհանուր տնտեսական իրավիճակի վերաբերյալ գնահատականները:
Ի տարբերություն գործարար միջավայրի ինդեքսի, աճել է տնտեսական ակտիվության ինդեքսը, որն արտահայտում է կազմակերպությունների սպասումները արտադրանքի թողարկման, պահանջարկի կամ պաշարների վերաբերյալ: Տնտեսական ակտիվության ինդեքսը նախորդ եռամսյակի նկատմամբ կազմել է 128.3 տոկոս, իսկ նախորդ տարվա նույն եռամսյակի նկատմամբ` 106.3 տոկոս:
Այսպիսով` 2011 թ. առաջին եռամսյակում հայ գործարարները հիմնականում բացասաբար են գնահատել ստեղծված իրավիճակը, սակայն կուտակել են լավատեսության մեծ պաշար:

По результатам опросов, проведенных среди хозяйствующих субъектов, в 2011 г. в Армении снизился индекс деловой среды. Об этом сообщает Центральный банк Армении.
По сравнению с аналогичным кварталом прошлого года индекс деловой среды составил 96%, а по сравнению с предыдущим кварталом – 94,2%. Отметим, что данный показатель отражает риски и оценки относительно общей экономической ситуации.
В отличие от индекса деловой среды, вырос индекс экономической активности, который отражает ожидания организаций относительно производства, спроса или запасов продукта предпринимательской деятельности. Индекс экономической активности по сравнению с аналогичным кварталом прошлого года составил 128,3%, а по сравнению с предыдущим кварталом –106,3%.
Таким образом, армянские предприниматели в основном негативно оценивают создавшуюся в 2011 г. ситуацию, накопив при этом большой запас оптимизма.