Freedom House-ն Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է անում համագործակցել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի հետ՝հայ ռազմագերիների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի մեղադրանքների հետաքննության հարցով:
«Մենք խորապես մտահոգված ենք վերջին զինված բախումից հետո Ադրբեջանի կողմից գերեվարված եւ կալանավորված հայերի նկատմամբ անմարդկային եւ վատ վերաբերմունքի կապակցությամբ, այդ թվում՝ խոշտանգումների մասին հաղորդումների»,- ասել է Freedom House-ի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի ծրագրերի տնօրեն Մարկ Բերենդտը:
«Մենք Ադրբեջանի իշխանություններին հորդորում ենք լիարժեք կերպով համագործակցել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի ջանքերի հետ՝ հետաքննելու կալանավորված հայերի նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի մասին հաղորդագրությունների արժանահավատությունը՝ անկախ նրանց կարգավիճակից, եւ նրանց համար, ովքեր դեռ գտնվում են կալանքի տակ, ապահովել պաշտպանության բոլոր միջոցները՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի եւ հումանիտար իրավունքի պահանջներին համապատասխան, այդ թվում՝ ազատությունը խոշտանգումներից եւ անմարդկային վերաբերմունքից: Որպես Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան ստորագրած երկիր՝ Ադրբեջանը պարտավոր է լիովին համագործակցել դատարանի հետ եւ տրամադրել պահանջվող բոլոր տեղեկությունները՝ այդ լուրջ հարցերի թափանցիկ հետաքննությանը նպաստելու համար»:
Նշվում է, որ Ադրբեջանում շուրջ 200 հայ գերու ճակատագիրն անորոշ է մնում՝ չարաշահումների եւ նվաստացման մասին հաղորդագրությունների ֆոնին, այն անից հետո, երվ նրանց վերադարձը կարգադրագրվել էր հրադադարի մասին հայտարարությամբ:

Freedom House призывает власти Азербайджана сотрудничать с Европейским судом по правам человека по поводу расследования сообщений о жестоком обращении с армянскими военнопленными.
«Мы глубоко обеспокоены сообщениями о бесчеловечном и  жестоком обращении, включая пытки, с армянами, захваченными и задержанными Азербайджаном после недавнего вооруженного конфликта», -  завил  директор программ по Европе и Евразии Freedom House Марк Берендт.
«Мы настоятельно призываем власти Азербайджана в полной мере сотрудничать с усилиями Европейского суда по правам человека по расследованию достоверности сообщений о бесчеловечном обращении с задержанными армянами независимо от их статуса и обеспечить тем, кто все еще находится под стражей, все меры защиты в соответствии с требованиями международного гуманитарного права и гуманитарного права, включая свободу от пыток и бесчеловечного обращения.
Как страна, подписавшая Европейскую конвенцию о правах человека, Азербайджан обязан в полной мере сотрудничать с судом и предоставлять всю запрашиваемую информацию, чтобы способствовать прозрачному расследованию этих серьезных вопросов».
Отмечается, что судьба почти 200 армянских пленных  в Азербайджане, остается неясной на фоне сообщений о злоупотреблениях и унижениях через несколько месяцев после того, как их возвращение было предписано заявлением о прекращении огня.