Իսրայելական բանակն արդեն տարատեսակ նախապատրաստական աշխատանքներ է իրականացնում Գազայի հատվածում ցամաքային օպերացիայի համար, սակայն դրա անցկացման հրաման դեռ չի եղել, ասել է Իսրայելի պաշտպանական ուժերի ներկայացուցիչ Յոնաթան Կոնրիկուսը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Զորքերը «Գազա» դիվիզիայում գտնվում են նախապատրաստման տարբեր փուլերում, այդ թվում՝ Գլխավոր շտաբի ղեկավարության հանձնարարականների, սակայն նման օպերացիայի իրականացման հրաման դեռ չի տրվել: Ռազմական նախապատրաստական աշխատանքներ իսկապես ընթանում են»,- ասել է Կոնրիկուսը՝ պատասխանելով ցամաքային օպերացիայի հնարավորության մասին լրագրողների հարցին:
Շաբաթ գիշերն Արեւելյան Երուսաղեմում լայնածավալ բախումներ տեղի ունեցան պաղեստինցիների եւ իսրայելական ոստիկանության միջեւ: Անկարգությունները սկսվեցին Արևելյան Երուսաղեմի միանգամից երկու թաղամասերում՝ Տաճարի լեռան մոտ եւ Շեյխ Ջարրահ թաղամասում, որտեղ իսրայելական դատարանի որոշմամբ մի քանի արաբ ընտանիք վտարվում է:
Դրանից հետո երկուշաբթի երեկոյան իրավիճակը կտրուկ սրվեց Իսրայելի եւ պաղեստինյան Գազայի հատվածի սահմանին, որի ղեկավարությունը դուրս եկավ ի պաշտպանություն Երուսաղեմի պաղեստինցիների՝ Իսրայելից պահանջելով դուրս գալ Տաճարի լեռից: Հրթիռային հարձակումները իսրայելական բնակավայրերի վրա գրեթե չեն դադարում: Վերջին տվյալների համաձայն՝ զոհվել է վեց խաղաղ բնակիչ եւ մեկ իսրայելցի զինվոր: Իսրայելը հարվածներ հասցրեց Գազայի հատվածի ուղղությամբ՝ խոցելով պաղեստինյան «ՀԱՄԱՍ» եւ «Իսլամական ջիհադ» խմբավորումների թիրախները եւ սպանելով մի քանի գրոհայինի, այդ թվում՝ բարձրաստիճան դաշտային հրամանատարների: Ըստ Պաղեստինի առողջապահության նախարարության տվյալների՝ Գազայում իսրայելական հարձակումների արդյունքում 67 մարդ է զոհվել:

Армия Израиля уже ведет разного рода подготовку к наземной операции в секторе Газа, но пока команды о ее проведении не было, сообщил пресс-секретарь армии обороны Израиля Йонатан Конрикус, передает РИА Новости
«Войска в дивизии «Газа» находятся на разных стадиях подготовки, включая инструкции руководства генерального штаба, но пока не был дан приказ осуществить такую операцию. Но военные приготовления действительно ведутся», - сказал Конрикус, отвечая на вопрос журналистов о возможности наземной операции.
В ночь на субботу масштабные столкновения между палестинцами и израильскими полицейскими вспыхнули в Восточном Иерусалиме. Волнения начались сразу в двух районах Восточного Иерусалима - возле Храмовой горы и в квартале Шейх Джаррах, где по решению израильского суда проводится выселение нескольких арабских семей.
После этого в понедельник вечером резко обострилась ситуация на границе Израиля и палестинского сектора Газа, чье руководство выступило в защиту палестинцев Иерусалима, потребовав от Израиля уйти с Храмовой горы. Почти непрерывно происходят ракетные обстрелы израильских населенных пунктов, по последним данным, погибли шесть мирных жителей и один израильский военный. Израиль нанес удары по сектору Газа, поразив цели палестинских группировок ХАМАС и «Исламский джихад» и уничтожив несколько боевиков, включая высокопоставленных полевых командиров. По данным палестинского минздрава, в результате атак Израиля в Газе погибли 67 человек.