Մայիսի 14-ին տեղի ունեցավ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի հեռախոսազրույցը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Զրուցակիցները շարունակեցին քննարկումները մայիսի 12-ից ՀՀ պետական սահմանին ստեղծված դրության և իրավիճակի հանգուցալուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի շուրջ:
ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը տեղեկացրեց ՀԱՊԿ ԳՔ Ստանիսլավ Զասին առ այն, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի անունից նամակներ են ուղարկվել Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահող Տաջիկստանի նախագահին և Խորհրդի անդամներին՝ Պայմանագրի 2-րդ հոդվածով նախատեսված խորհրդատվությունների ընթացակարգը գործի դնելու խնդրանքով:

YEREVAN. - Acting Foreign Minister of Armenia Ara Aivazian on Friday had a telephone conversation with CSTO Secretary General Stanislav Zas. Armenian News-NEWS.am learned about this from the Ministry of Foreign Affairs of Armenia.
The interlocutors continued the discussions on the situation on Armenia’s state border since Wednesday, and the steps being taken to resolve this matter.
Also, the acting FM informed the CSTO chief that letters had been sent on behalf of the Armenia’s Acting Prime Minister to the President of Tajikistan—current chair of the CSTO Collective Security Council—and to the members of this council in order to implement the consultative procedure provided for under Article 2 of the CSTO treaty.