Մայիսի 14-ին տեղի ունեցավ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի հեռախոսազրույցը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Զրուցակիցները շարունակեցին քննարկումները մայիսի 12-ից ՀՀ պետական սահմանին ստեղծված դրության և իրավիճակի հանգուցալուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի շուրջ:
ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը տեղեկացրեց ՀԱՊԿ ԳՔ Ստանիսլավ Զասին առ այն, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի անունից նամակներ են ուղարկվել Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահող Տաջիկստանի նախագահին և Խորհրդի անդամներին՝ Պայմանագրի 2-րդ հոդվածով նախատեսված խորհրդատվությունների ընթացակարգը գործի դնելու խնդրանքով:

И. о. министра иностранных дел Армении Ара Айвазян 14 мая провел телефонный разговор с генеральным секретарем ОДКБ Станиславом Засем.
Как сообщает пресс-служба МИД, собеседники продолжили обсуждения вокруг ситуации, сложившейся на государственной границе Армении с 12 мая и предпринимаемых шагов по разрешению ситуации.
И. о. министра иностранных дел Армении Ара Айвазян сообщил о том, что от имени и. о. премьер-министра Армении были направлены письма председателю Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности Таджикистану и членам Совета с просьбой задействовать процедуру консультаций, предусмотренную статьей 2 Договора.