Հայաստանում առաջիկայում կտեղծվեն երեք ազատ տնտեսական գոտիներ, ինչին նպաստում է «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին» օրենքի ընդունումը: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Ազատ տնտեսական գոտիներից առաջինը լինելու է «Զվարթնոց» օդանավակայանի տարածքում: Դա գյուղատնտեսական ուղղվածության տնտեսական գոտին է, այստեղ աշխատանքներևն իրականացնում է Էդուարդո Էռնեկյանին պատկանող «Կորպորասիոն Ամերիկա» ընկերությունը: Արդեն պատրաստ են ագրոտերմինալները եւ սառցարանային համալիրը:
Երկրորդ գոտին կստեղծվի «Մարս» գործարանի հիման վրա, որի շուրջ բանակցությունները «Սիտրոնիքս» ընկերության հետ գտնվում են վերջնական փուլում: Նախարարը խոստացավ, որ առաջիկա 1-2 ամիսների ընթացքում ավելի կոնկրետ տեղեկատվություն կտրամադրի այս բանակցությունների արդյունքների մասին:
Երրորդը կլինի բարձր տեխնոլոգիաների ազատ տնտեսական գոտին: Նախարարը նաեւ խոստացավ չմոռանալ Գյումրու «բազմաչարչար» տեխնոպարկի մասին:
«Ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման գործում պետք է զգուշավոր լինենք, որպեսզի չխարխլենք ձեւավորված հարկային եւ մաքսային դաշտը: Եթե սրանք հաջողված ծրագրեր լինեն, ապա կընդլայնենք դաշտը»,- ասաց Տ. Դավթյանը:

В ближайшее время в Армении будут созданы 3 свободные экономические зоны, чему содействует принятие закона «О свободных экономических зонах». Об этом на встрече с журналистами 24 июня заявил министр экономики Армении Тигран Давтян.
Первая из таких зон будет на территории аэропорта «Звартноц». Зона будет иметь сельскохозяйственную направленность, здесь работы проводит компания «Corporación América», принадлежащая известному аргентинскому мультимиллионеру армянского происхождения Эдуардо Эрнекяну. Агротерминалы и холодильный комплекс уже готовы.
Вторая зона будет создана на основе завода «Марс», переговоры с компанией «Синтроникс» находятся на завершающей стадии. Министр пообещал, что в ближайшие 1-2 месяца предоставит более конкретные сведения о результатах переговоров.
Третья зона будет свободной экономической зоной высоких технологий. Министр также пообещал не забывать о «многострадальном» технопарке Гюмри.
«В создании свободных экономических зон нужно быть осмотрительными, чтобы не подорвать сформировавшееся таможенно-налоговое поле. Если эти программы будут успешными, мы продолжим работать в данном направлении», - сказал Давтян.