Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Դոմինիկ Ռաաբը հայտարարել է, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն պետք է պատասխանատվության ենթարկվի Ryanair ուղեւորատար ինքնաթիռի հետ կապված միջադեպից հետո, հայտնում է Reuters-ը:
Նրա խոսքով՝ Մեծ Բրիտանիան ծանուցագիր կթողարկի, որով բրիտանական ավիաընկերություններին կհանձնարարի դադարեցնել թռիչքները Բելառուսի օդային տարածքով եւ անմիջապես կկասեցնի «Բելավիա»-ի թռիչքների թույլտվությունը:
«Լուկաշենկոյի ռեժիմը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի նման անխոհեմ եւ վտանգավոր պահվածքի համար»,- ասել է Ռաաբը խորհրդարանին: «Հաղորդվում է, որ սցենարը ցնցող հարձակում է քաղաքացիական ավիացիայի վրա եւ միջազգային իրավունքի խախտում: Այն վտանգ է ներկայացնում ամբողջ աշխարհի քաղաքացիական չվերթների համար»։

Министр иностранных дел Великобритании Доминик Рааб заявил, что президент Беларуси Александр Лукашенко должен быть привлечен к ответственности после инцидента с пассажирским самолетом т Ryanair, передает Reuters.
По его словам, Великобритания издаст уведомление, в котором предписывает британским авиакомпаниям прекратить полеты над воздушным пространством Беларуси и немедленно приостанавливает действие разрешения на полеты для «Белавиа».
«Режим Лукашенко должен быть привлечен к ответственности за такое безрассудное и опасное поведение», - заявил Рааб парламенту. «Сценарий, как сообщается, представляет собой шокирующее нападение на гражданскую авиацию и нарушение международного права. Он представляет опасность для гражданских полетов во всем мире».