Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Դոմինիկ Ռաաբը հայտարարել է, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն պետք է պատասխանատվության ենթարկվի Ryanair ուղեւորատար ինքնաթիռի հետ կապված միջադեպից հետո, հայտնում է Reuters-ը:
Նրա խոսքով՝ Մեծ Բրիտանիան ծանուցագիր կթողարկի, որով բրիտանական ավիաընկերություններին կհանձնարարի դադարեցնել թռիչքները Բելառուսի օդային տարածքով եւ անմիջապես կկասեցնի «Բելավիա»-ի թռիչքների թույլտվությունը:
«Լուկաշենկոյի ռեժիմը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի նման անխոհեմ եւ վտանգավոր պահվածքի համար»,- ասել է Ռաաբը խորհրդարանին: «Հաղորդվում է, որ սցենարը ցնցող հարձակում է քաղաքացիական ավիացիայի վրա եւ միջազգային իրավունքի խախտում: Այն վտանգ է ներկայացնում ամբողջ աշխարհի քաղաքացիական չվերթների համար»։

British Foreign Minister Dominic Raab said that President of Belarus Alexander Lukashenko should be held accountable after the incident with the Ryanair passenger plane, Reuters reported.
"The UK condemns yesterday’s actions by the Belarusian authorities, who arrested journalist Roman Protasevich on the basis of a ruse, having forced his flight to land in Minsk. Mr (President Alexander) Lukashenko must be held to account for his outlandish actions," Raab said in a statement.
"The UK calls for the immediate release of Mr Protasevich and other political prisoners held in Belarus. The UK is working with our allies on a coordinated response, including further sanctions. The UK also calls for the ICAO Council to meet urgently to consider the regime’s flouting of the international rules safeguarding civil aviation."