ԵՄ 27 երկրների ղեկավարները հանձնարարել են ԵՄ Խորհրդին մինչեւ հունիսի կեսերը վերանայել առաջարկությունները համայնքի ներքին սահմանների վերաբերյալ` միությունում տեղաշարժը հեշտացնելու համար: Այս մասին ասվում է երեքշաբթի ընթացող ԵՄ գագաթնաժողովի հայտարարությունում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Որպես հաջորդ քայլ` գագաթնաժողովը կոչ է անում վերանայել Խորհրդի առաջարկությունները մինչեւ հունիսի կեսերը ԵՄ-ի տարածքում տեղաշարժվելու վերաբերյալ` միությունում ազատ տեղաշարժը հեշտացնելու համար»,- ասվում է դրանում:
Բացի այդ, գագաթնաժողովը ողջունում է ոչ համայնքային քաղաքացիների կողմից ԵՄ-ով ոչ կարեւոր ուղեւորությունների վերաբերյալ Խորհրդի առաջարկությունների վերանայումը: Խոսքն անցյալ շաբաթ Խորհրդի կողմից Եվրահանձնաժողովի առաջարկությունների հաստատման մասին է, որը թույլ կտա համայնքի տարածք զբոսաշրջիկների մուտքը, որոնք պատվաստված են Դեղամիջոցների եվրոպական գործակալության կամ ԱՀԿ-ի կողմից արտակարգ օգտագործման համար հաստատված դեղամիջոցներով:

Лидеры 27 стран Евросоюза поручили Совету ЕС к середине июня пересмотреть рекомендации по внутренним границам сообщества с целью облегчения передвижения в союзе. Об этом говорится в заявлении проходящего во вторник в Брюсселе второго дня саммита ЕС, передает ТАСС
«В качестве следующего шага саммит призывает к пересмотру к середине июня рекомендаций Совета по передвижению в пределах ЕС с целью способствовать свободному передвижению в союзе», - отмечается в нем.
Кроме того, саммит приветствует пересмотр Советом рекомендаций по несущественным поездкам в ЕС граждан не входящих в сообщество стран. Речь идет об утверждении на прошлой неделе Советом рекомендаций Еврокомиссии разрешить въезд на территорию сообщества туристам, которые вакцинированы препаратами, одобренными Европейским агентством лекарственных средств или ВОЗ для экстренного применения.