Թշնամու՝ ԶՈՒ զինծառայողների կողմից ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու, ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը խախտելու եւ ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողի սպանության դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել։ Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը՝ մանրամասներ հայտնելով հայ զինծառայողի սպանության միջադեպից։
«25.05.2021թ. ժամը 14.20-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի մի խումբ զինված զինծառայողներ՝ իրենց հրամանատարների կազմակերպմամբ, առանց թույլտվության, ապօրինի հատել են ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի վարչական տարածքում գտնվող Վերին Շորժա բնակավայրի սահմանային հատվածում պահպանվող ՀՀ պետական սահմանը եւ ունենալով ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը խախտելու դիտավորություն՝ բռնության կոչեր են հնչեցրել այդ հատվածում պահպանություն իրականացնող ՀՀ ԶՈՒ-ի զինծառայողների նկատմամբ, պահանջել են դիմադրություն ցույց չտալ ու ազատել տարածքը:
Առաջացած վիճաբանության ընթացքում նրանք դիտավորությամբ կրակահերթեր են արձակել ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողների ուղղությամբ, որի արդյունքում ՀՀ ՊՆ N զորամասի պայմանագրային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ` 1989թ. ծնված Գ. Խուրշուդյանը որովայնի շրջանում ստացել է հրազենային վիրավորում: Զինծառայողը տեղափոխվել է Գեղարքունիքի կայազորային հոսպիտալ, որտեղ արձանագրվել է նրա կենսաբանական մահը:
ԱՀ ԶՈՒ-ի զինծառայողների կողմից ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու եւ բռնություն գործադրելու միջոցով ՀՀ տարածքի մասն այլ պետությանը հանձնելուն ուղղված գործողություններ կատարելու, ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողի դիտավորյալ սպանություն կատարելու դեպքի առթիվ Սեւանի կայազորի զինվորական դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, 300.2-րդ հոդվածի եւ 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ եւ 13-րդ կետերի հատկանիշներով: Քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնին:
Հ.Գ. ՀՀ ՊՆ-ն հայտնել էր այսօր՝ մայիսի 25-ին, ժամը 13:00-ի սահմաններում, ՀՀ հյուսիսարեւելյան հատվածում տեղակայված զորամասում ժամկետային զինծառայող, շարքային Մ. Հովհաննիսյանի՝ գլխի շրջանում ստացած մահացու հրազենային վիրավորումով հայտնաբերման մասին:
Այս ցավալի դեպքի կապակցությամբ հարկ եմ համարում տեղեկացնել, որ ներկա փուլում դեպքի առթիվ նախապատրաստվում են նյութեր, կատարվում են անհետաձգելի բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները:
Դեպքը տեղի չի ունեցել Գեղարքունիքի մարզում, ինչպես ներկայացվում է առանձին լրատվամիջոցներում: Խնդրում եմ՝ ապատեղեկատվություն չտարածել»,– գրել է Գլխավոր դատախազի խորհրդականը։

A criminal case has been launched in regard to the fact that the enemy has trespassed the state border of the Republic of Armenia and breached the territorial integrity of the Republic of Armenia and in regard to the murder of a serviceman of the Armed Forces of the Republic of Armenia. This is what Advisor to the Prosecutor General of Armenia Gor Abrahamyan wrote on his Facebook page, providing details about the murder of the Armenian serviceman today.
“On May 25, 2021 at around 2:20 a group of armed servicemen of the Armed Forces of Azerbaijan, organized by their commanders, without permission, trespassed the protected state border of Armenia in the border section of the Verin Shorzha settlement located in the administrative territory of Vardenis town of Gegharkunik Province of Armenia and, with the intention to breach the territorial integrity of the Republic of Armenia, made calls for violence against the servicemen of the Armed Forces of Armenia protecting that sector, demanded to not show resistance and vacate the territory.
During a dispute, the Azerbaijanis deliberately opened fire at the servicemen of the Armed Forces of Armenia, as a result of which contractual serviceman of a military unit of the Ministry of Defense of Armenia, Junior Sergeant Khurshudyan, 32, received a firearm injury in the abdomen area and was transferred to the garrison hospital in Gegharkunik Province where his biological death was recorded.
The Military Prosecutor’s Office of the garrison of Sevan has launched a criminal case in regard to actions of servicemen of the Armed Forces of Azerbaijan aimed at delivering a part of the territory of Armenia to another state by trespassing the state border of Armenia and using force, as well as in regard to the deliberate murder of a serviceman of the Armed Forces of Armenia.
P.S.: The Ministry of Defense of Armenia today reported that at around 1 p.m. fixed-term serviceman, Private M. Hovhannisyan was found with a lethal firearm injury in the head area at a military unit located in the northeastern sector of Armenia.
In regard to this painful incident, I deem it necessary to inform that, in the current phase, a report is being prepared, and all urgent and necessary actions are being taken.
The incident didn’t take place in Gegharkunik Province, as the presses presented. I ask not to spread misinformation,” Abrahamyan wrote.