Մոսկվայում տեղի է ունեցել ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի եւ նրա հայ գործընկեր Վաղարշակ Հարությունյանի աշխատանքային հանդիպումը: Նրանք կքննարկեն ընթացիկ սուր խնդիրները, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Ռուսաստանի նախարարն առաջարկել է քննարկել տարածաշրջանային անվտանգության հարցերը: «Մենք կքննարկենք տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր, կապված Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ ուժերի աշխատանքի հետ, եւ, իհարկե, այս պահի դրությամբ ծագած բոլոր սուր խնդիրները»,- ասել է Շոյգուն:
«Այսօր մենք կքննարկենք համագործակցության մեր բոլոր հարցերը, որոնք, իմ կարծիքով, շատ հաջող են զարգանում»,- ասել է Հարությունյանը: Բացելով հանդիպումը՝ Շոյգուն նշել է, որ Ռուսաստանը եւ Հայաստանը ամրապնդում են ռազմական համագործակցությունը ինչպես երկկողմ ձեւաչափով, այնպես էլ միջազգային կառույցների, առաջին հերթին՝ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում:
«Հաջողությամբ են իրականացվում մեր զինված ուժերի միավորված խմբավորման ինչպես նաեւ հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգի ստեղծման վերաբերյալ համաձայնագրերը․․․ Երկկողմ համագործակցության բարձր մակարդակի ցուցանիշը Հայաստանում 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի գործունեությունն է, որը մենք համարում ենք տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման կարեւոր գործոն»,- շարունակել է նա:
Շոյգուն շնորհավորել է Հարությունյանին եւ ողջ հայ ժողովրդին պետական տոնի` Հանրապետության օրվա առթիվ: «Ես ուզում եմ շնորհավորել ձեզ ազգային տոնի առթիվ, որն այսօր նշում է ամբողջ հանրապետությունը, եւ այս օրը դուք Մոսկվա գալու հնարավոր գտաք: Սա ենթադրում է, որ մեր երկրների հարաբերությունները շարունակում են բարձր մակարդակի վրա մնալ, եւ մենք շարունակում ենք զարգացնել եւ խորացնել մեր ռազմավարական գործընկերությունը»,- ասել է նա:
ՌԴ նախարարը հիշեցրել է, որ հայկական բարձր մակարդակի ռազմական պատվիրակությունները ավանդաբար մասնակցում են Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության նշանակալի միջոցառումներին: «Մենք ուրախ կլինենք տեսնել ձեզ Միջազգային անվտանգության մոսկովյան IX համաժողովում, որը տեղի կունենա հունիսին»,- ասել է նա: «Օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին մենք սպասում ենք Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչներին՝ Միջազգային բանակային խաղերին եւ «Բանակ-2021» միջազգային ռազմատեխնիկական համաժողովին»,- հավելել է Շոյգուն:

The working meeting of the Minister of Defense of the Russia Sergey Shoygu and his Armenian counterpart Vagharshak Harutyunyan took place Friday in Moscow; they discussed current important matters, RIA Novosti reported.
The Russian defense minister proposed to discuss regional security issues. "We will discuss regional security issues related to the work of the [Russian] peacekeeping forces in Nagorno-Karabakh [(Artsakh)] and, of course, all the important issues that have arisen so far," Shoygu said.
"Today we will discuss all our issues of cooperation, which, in my opinion, are developing very successfully," Harutyunyan said, for his part.
Opening the meeting, Shoygu noted that Russia and Armenia are strengthening their military cooperation, both bilaterally and within the framework of international organizations—and first of all, within the CSTO. "The indicator of the high level of bilateral cooperation is the activity of the 102nd Russian military base in Armenia, which we consider an important factor in ensuring regional security," he continued.
Also, the Russian defense minister congratulated Harutyunyan and the whole Armenian people on their state holiday: Republic Day. "And you were able to come to Moscow on this day. This assumes that the relations between our countries continue to be at a high level, and we continue to develop and deepen our strategic partnership," Shoygu added.
The Russian defense minister recalled that high-level Armenian military delegations traditionally attend the important events of the Russian Defense Ministry. "We will be glad to see you at the IX Moscow Conference on International Security, which will be held in June," he said. "[And] in August-September, we await the representatives of the Republic of Armenia to the International Army Games and the ‘Army 2021’ International Military-Technical Conference."