Ryanair ավիաընկերության ինքնաթիռի հետ կապված միջադեպի պատճառով ԱՄՆ-ը կասեցնելու է Բելառուսի հետ 2019 թվականի երկկողմ օդային հաղորդակցության համաձայնագիրը: Այս մասին ասվում է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջեն Փսակիի՝ ուրբաթ օրվա հայտարարության մեջ:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Բելառուսի կողմից Ryanair-ի կոմերցիոն չվերթի հարկադիր վերաուղղումը, որը թռչում էր ԵՄ անդամ երկու երկրների միջեւ, ինչպես նաեւ բելառուս լրագրող Ռոման Պրոտասեւիչի ձերբակալությունը միջազգային նորմերի ուղղակի խախտումներ են: «Այս իրադարձությունները տեղի ունեցան Լուկաշենկայի ռեժիմի կողմից բռնաճնշումների աճող ալիքի ֆոնին` ընդդեմ Բելառուսի ժողովրդի՝ ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների ձգտումներին», - կարծում է Սպիտակ տունը:
Ի պատասխան Բելառուսի իշխանությունների գործողություններին՝ ԱՄՆ-ը մտադիր է մի շարք միջոցառումներ ձեռնարկել: ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի 4-րդ մակարդակի նախազգուշացումը ԱՄՆ քաղաքացիներին հորդորում է չայցելել Բելառուս: Քաղաքացիական ավիացիայի դաշնային վարչությունը հայտարարություն է տարածել, որում խորհուրդ է տալիս ԱՄՆ ուղեւորափոխադրողներին ծայրահեղ զգուշություն ցուցաբերել Բելառուսի օդային տարածքում թռիչքներ դիտարկելիս:
Բացի այդ, 2021 թվականի հունիսի 3-ից սկսած՝ ԱՄՆ-ն կրկնակի պատժամիջոցներ է կիրառելու Բելառուսի ինը պետական ձեռնարկությունների նկատմամբ, որոնք նախկինում պատժամիջոցներից ազատված են եղել ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարության մի շարք լիցենզիաներով: Միջոցառման արդյունքում ԱՄՆ քաղաքացիներին կարգելվի գործարքներ կնքել այդ կազմակերպությունների հետ:
ԱՄՆ-ը, համագործակցելով ԵՄ-ի եւ այլ գործընկերների ու դաշնակիցների հետ, «մշակում է հասցեական պատժամիջոցների ցուցակ Լուկաշենկոյի ռեժիմի առանցքային ներկայացուցիչների դեմ, որոնք կապված են մարդու իրավունքների շարունակական ոտնահարումների եւ կոռուպցիայի, 2020 թվականի կեղծված ընտրությունների եւ մայիսի 23-ի իրադարձությունների հետ»:
Ֆինանսների նախարարությունը կմշակի եւ նախագահին կներկայացնի նոր հրաման, որը Միացյալ Նահանգներին կտա «Լուկաշենկայի ռեժիմի ներկայացուցիչների, նրա աջակցության ցանցի, ինչպես նաեւ կոռուպցիայի, մարդու իրավունքների խախտումների եւ ժողովրդավարության դեմ հարձակումների կողմնակիցների նկատմամբ» պատժամիջոցներ կիրառելու ընդլայնված լիազորություններ: «Արդարադատության նախարարությունը, ներառյալ ՀԴԲ-ն, սերտորեն աշխատում են այս հարցի շուրջ մեր եվրոպացի գործընկերների հետ», - ասել է Փսակին: ԱՄՆ-ը նաեւ կասեցնելու է Բելառուսի հետ 2019 թվականի երկկողմ օդային հաղորդակցության համաձայնագիրը:
«Մենք մեր գործընկերների եւ դաշնակիցների հետ միասին ձեռնարկում ենք այս միջոցառումները՝ ռեժիմին իր գործողությունների համար պատասխանատվության ենթարկելու, ինչպես նաեւ ցույց տալու համար մեր նվիրվածությունը Բելառուսի ժողովրդի ձգտումներին: Կոչ ենք անում Լուկաշենկային թույլատրել մայիսի 23-ի իրադարձությունների արժանահավատ միջազգային հետաքննություն, բոլոր քաղբանտարկյալների անհապաղ ազատ արձակում եւ քաղաքական երկխոսության մեկնարկ ժողովրդավարական ընդդիմության եւ քաղաքացիական հասարակության խմբերի ղեկավարների հետ, ինչը հնարավոր կդարձնի ԵԱՀԿ հովանու եւ վերահսկողության ներքո ազատ ու արդար նախագահական ընտրությունների անցկացումը», - նշվում է Փսակիի հայտարարության մեջ:

Belarus’s forced diversion of a commercial Ryanair flight under false pretenses, traveling between two member states of the European Union, and the subsequent removal and arrest of Raman Pratasevich, a Belarusian journalist, are a direct affront to international norms. This is noted in a statement Friday by White House press secretary Jen Psaki. The statement continues as follows:
These events took place amid an escalating wave of repression by the Lukashenka regime against the aspirations of the people of Belarus for democracy and human rights. In response to the events of May 23 and the Lukashenka regime’s continuing attack on fundamental freedoms, the United States is taking the following actions:
. The United States has joined the public condemnation of the events of May 23 at the United Nations (UN), the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE), the International Civil Aviation Organization (ICAO), the Group of Seven (G7), and the North Atlantic Treaty Organization (NATO). We will continue to advocate at these bodies for action against the Lukashenka regime for its affront to international norms and undermining of democracy and human rights.
. The Department of State has issued a Level 4 Do Not Travel warning to U.S. citizens urging them not to travel to Belarus. The Federal Aviation Administration has issued a Notice to Airmen warning U.S. passenger carriers to exercise extreme caution when considering flying in Belarusian airspace.
. On June 3, 2021, the United States will re-impose full blocking sanctions against nine Belarusian state-owned enterprises previously granted relief under a series of General Licenses by the Treasury Department. As a result of this measure, U.S. persons will be prohibited from engaging in transactions with these entities, their property, or their interests in property.
. The United States, in coordination with the EU and other partners and Allies, is developing a list of targeted sanctions against key members of the Lukashenka regime associated with ongoing abuses of human rights and corruption, the falsification of the 2020 election, and the events of May 23.
. The Treasury Department will develop for the President’s review a new Executive Order that will provide the United States increased authorities to impose sanctions on elements of the Lukashenka regime, its support network, and those that support corruption, the abuse of human rights, and attacks on democracy.
. The Department of Justice, including the FBI, is working closely on this matter with our European counterparts.
. The United States will suspend its discretionary application of the 2019 U.S-Belarus Air Services Agreement.
We take these measures, together with our partners and Allies, to hold the regime accountable for its actions and to demonstrate our commitment to the aspirations of the people of Belarus. We call on Lukashenka to allow a credible international investigation into the events of May 23, immediately release all political prisoners, and enter into a comprehensive and genuine political dialogue with the leaders of the democratic opposition and civil society groups that leads to the conduct of free and fair Presidential elections under OSCE auspices and monitoring.