Հայաստանում տուբերկուլյոզի նվազման միտում կա: Այս մասին այսօր` հունիսի 25-ին, Աղվերանում «Միացյալ ուժերով կանգնեցնենք տուբերկուլյոզը» խորագրով սեմինարի ընթացքում ասաց Տուբերկուլյոզի ազգային գրասենյակի վիճակագիր Նարինե Մեժլումյանը:
2010թ Հայաստանում 100 հազար բնակչության հաշվով գրանցվել է տուբերկուլյոզի 41,3 նոր դեպք, 113,6` հիվանդացում եւ մահացության 41,3 դեպք: Նարինե Մեժլումյանի խոսքով` չբուժվելու դեպքում տուբերկուլոզով մեկ հիվանդը վարակում է 10-15 մարդու, որոնց 10 տոկոսը հետագա տարիների ընթացքում հիվանդանում է տուբերկուլոզով: Մեզանում տուբերկուլոզի դեպքերի աճ է գրանցվել 1995-2005թթ` կապված հիվանդության իրազեկման պակասի հետ, իսկ 2010թ տուբերկուլյոզից մահացել է 94 մարդ:
Նշենք, որ ամեն տարի ողջ աշխարհում արձանագրվում է տուբերկուլյոզի մոտ 9 մլն նոր դեպք եւ մոտ 2 մլն մարդ մահանում է այս հիվանդությունից: Տուբերկուլյոզը հիվանդությունների շարքում աշխարհի առաջատար մահացու հիվանդություններից է:

В Армении наблюдается тенденция снижения заболеваемости туберкулезом. Об этом на семинаре «Остановим туберкулез совместными усилиями» 25 июня заявила специлист Национальной программы по борьбе с туберкулезом Нарине Межлумян.
В Армении в 2010 году на 100 тыс. жителей приходилось 41,3 новых случаев туберкулеза,113,6 случаев заболеваемости и 41,3 случая смерти. По словам Межлумян, если больной туберкулезом не лечится, то может заразить 10-15 человек, из которых 10% в дальнейшем заболевают туберкулезом.  В Армении рост заболеваемости туберкулезом приходился на 1995-2005 гг., что связано с отсутствием информированности среди населения.  А в  2010 году в Армении от туберкулеза умерли 94 человека.
Ежегодно в мире туберкулезом заболевает около 9 миллионов человек. Ежегодно в мире болезнь уносит 2 миллиона жизней.