Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը Հայաստանին եւ Ադրբեջանին կոչ է արել կառուցողական բանակցություններ վերսկսել:
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հեռախոսազրույցի եւ Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը ընդգծել է Հարավային Կովկասի կայունության եւ բարգավաճման, ինչպես նաեւ երկու գործընկեր երկրների հետ հարաբերությունների խորացման կարեւորությունը Եվրամիության համար», - նշվում է Եվրոպական խորհրդի մամուլի ծառայության հայտարարության մեջ:
«Նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի կողմից 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին հայտարարության ամբողջական իրականացումը կարեւոր է տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության համար: ԵՄ-ն պատրաստ է սահմանների սահմանազատման եւ սահմանագծման վերաբերյալ փորձագիտական գիտելիքներ տրամադրել եւ աջակցել վստահության ամրապնդմանը:
Եվրամիությունը երկու կողմերին կոչ է անում նաեւ անհապաղ համագործակցություն սկսել գերիների վերադարձի, ականապատ դաշտերի վերաբերյալ թափանցիկության ապահովման եւ այլ կարեւոր մարդասիրական հարցերի շուրջ: ԵՄ-ն մոտ 20 միլիոն եվրոյի մարդասիրական օգնություն է տրամադրում եւ շարունակելու է աջակցություն ցուցաբերել:
Այնուամենայնիվ, սա հրատապ խնդիրների լուծման առաջին քայլն է դեպի խաղաղ եւ կայուն կարգավորում: Միշելը երկու կողմերին կոչ է արել կառուցողական բանակցությունները վերսկսել:
Եվրամիությունը խորապես հետաքրքրված է Հարավային Կովկասի՝ որպես ԵՄ Արեւելյան գործընկերության բաղկացուցիչ մասի անվտանգության, կայունության եւ բարգավաճման մեջ»:

President of the European Council Charles Michel calls on Armenia and Azerbaijan to resume constructive negotiations.
“In today's phone call with President Aliyev of Azerbaijan and meeting with Acting PM Pashinyan of Armenia, President Michel of the European Council stressed the importance for the EU of stability and prosperity of the South Caucasus and of deepening relations with the two partner countries.
He recalled that the full implementation of the 9 November 2020 ceasefire declaration by Azerbaijan and Armenia is essential for regional security and stability. The EU is ready to provide expertise on border delimitation and demarcation and to support confidence building.
The European Union also encourages both parties to cooperate, as matter of urgency, on the return of detainees and full transparency with regard to mine fields, and other important humanitarian issues. The EU is providing almost 20 million EUR in humanitarian assistance and will continue to be engaged.
Addressing these immediate challenges is, however, only a first step towards a sustainable peaceful settlement. The PEC called on both sides to engage in renewed negotiations in a constructive spirit.
The European Union has a profound interest in the security, stability and prosperity of the South Caucasus region as an integral part of the EU's Eastern Partnership,” the European Council’s press release reads.