Հունիսի 14-ին Բրյուսելում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի շրջանակներում ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կհանդիպի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ: Սպիտակ տունը հաղորդել է, որ հանդիպման ընթացքում երկու երկրների ղեկավարները կքննարկեն տարածաշրջանային եւ միջազգային օրակարգի հարցեր:
Հանդիպումը տեղի կունենա երկու երկրների միջեւ լարվածության ֆոնին: Էրդողանը պնդում էր, որ ԱՄՆ նախագահի պաշտոնը ստանձնելուց հետո ավելի շուտ զրույց կայանա Բայդենըի հետ: Սակայն երկու առաջնորդների առաջին հեռախոսազրույցը տեղի ունեցավ ապրիլի 23-ին, որի ընթացքում Բայդենը հայտարարեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու իր մտադրության մասին, ինչը նա արեց ապրիլի 24-ին՝ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը:

US President Joe Biden will meet with President of Turkey Recep Tayyip Erdogan along the lines of the NATO Summit to be held in Brussels on June 14. The White House reported that the two heads of states will discuss issues on the regional and international agendas.
The meeting will be held amid tension between the two countries. Erdogan had insisted to meet with Biden earlier, that is, after Biden took office, but the first phone conversation was held on April 23 during which Biden said he had intended to recognize the Armenian Genocide, which he did on April 24th (Armenian Genocide Remembrance Day).