Աշխարհի առաջատար Facebook սոցիալական ցանցն ընդլայնում է իր լսարանը, որն արդեն հասել է 750 միլիոն նշագծին: Այդ մասին հայտնում է TechCrunch-ը, վկայակոչելով ընկերությանը մոտ կանգնած աղբյուրները: Պաշտոնական տվյալներով, պարբերաբար Facebook են այցելում կես միլիարդ մարդ, սակայն առաջին անգամ այդ նշագիծը հատվել է գրեթե կես տարի առաջ: Այժմ ցանցը նոր խնդիր է դրել իր առջեւ` հատել մեկ միլիարդի սահմանը:
Ինտերնետում տվյալներ են հայտնվում ոչ պաշտոնական աղբյուրներից, որոնք հաճախ հակասական են լինում: Այսպես, Socialbakers կայքը մայիսի վերջին հայտնել էր 700 միլիոն ակտիվ օգտվողների մասին, իսկ հունիսին Inside Facebook-ից տեղեկություն էր տարածվել, որ օգտվողների թիվը 13 միլիոնով պակաս է:
Facebook-ի պաշտոնական վիճակագրությունը հաշվարկում է այն մասնակիցներին, որոնք վերջին ամսվա ընթացքում թեկուզ մեկ անգամ մտել են սոցիալական ցանց:

Facebook, ведущая социальная сеть в мире, расширяет свою аудиторию, которая уже достигла 750-миллиннной отметки. Об этом сообщает TechCrunch со ссылкой на источники, близкие к компании. По официальным данным, Facebook регулярно посещает около полумиллиарда человек, однако впервые этот рубеж был пройден почти год назад. Сейчас же социальная сеть поставила себе новую задачу – перевалить за миллиардную отметку.
В Интернете все время появляются сообщения из неофициальных источников, отслеживающих рост Facebook, которые, зачастую, противоречивы. Так, сайт Socialbakers в конце мая заявил о 700 миллионах активных пользователей, а уже в июне появилось сообщение от Inside Facebook, согласно которому пользователей на 13 миллионов меньше. Эти исследования основываются на данных от агентств или инструментах Facebook для рекламодателей. Официальная же статистика Facebook берет в расчет лишь тех участников, которые хотя бы раз за последний месяц заходили в социальную сеть, а не учитывает всех зарегистрированных пользователей, так как многие из них просто могли перестать заходить на сайт.