Գլխավոր շտաբի նախկին պետը հայտարարություններ է անում, որ սարսափելի է. հիմա կարող եք հարց տալ՝ բա ինչի՞ էիր դրանց էդտեղ դրել. Մի պարզ պատճառով՝ հո չէի՞ կարող օտարերկրից գեներալ բերեի, մեր գեներալների միջից պետք է դնեի: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 5-ին, Աբովյանցիների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«ԳՇ պետ նշանակելիս խորհրդակցել եմ զինվորականների հետ: Ասել են՝ երկու մարդ կա, որ կարող է լինել ԳՇ պետ: Ես այդ երկուսին եմ նշանակել: Այդքան սուտ, որ ասել են իմ մասին: Այն մարդը (նկատի ունի ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանին-խմբ), որին ես գեներալ-գնդապետի կոչում եմ տվել, 10 մարդու ներկայությամբ իր ասածից հրաժարվում է: Օնիկ Գասպարյանը դեռ Շուշիի համար է պատասխան տալու: Ինքն ինձ․․․, ինձ չէ, դատարանում պետք է բացատրի, թե Շուշիի օգնության հասնող խումբն ինչու է օրուկես ուշացումով հասել»,-հայտարարեց Փաշինյանը:
«Նոյեմբերի 9-ից հետո մեր հակառակորդներին թվում է, թե ես խուսափելու եմ տարբեր դրվագների մասին խոսելուց: Ոչ, մենք մինչեւ վերջին դետալը այս պատմությունը պետք է բացենք: Եթե մեր ժողովուրդը գտնի, որ ինձ պատի տակ պետք է գնդակահարի, ես գլուխս կախ այդ պատի տակ կանգնած եմ լինելու:
Ասում են՝ եթե այս իշխանությունը մնա, ոչ մի բան չի բացվի: Ընդհակառակը, եթե այս իշխանությունը չմնա, այդ ժամանակ ոչ մի բան չի բացվի, որովհետեւ բոլոր վախկոտներն ու առնետները իրար գլխի են հավաքվել, որ իրենց հարցերը կարողանան լուծել: Դրանց հոխորտալուն մի նայեք, դրանք վախեցած են շան նման»:
Դիտարկմանը, թե ինչու ոչ ոք դատված չէ, Փաշինյանը պատասխանեց. «Իրենք ազատության մեջ են, որովհետեւ Հայաստանում անկախ կայացած դատարան չկա, իսկ ես չեմ ուզում իմ անձնական դատավճիռներով մարդիկ նստեն: Եթե ուզում ենք, որ այս ամենը բացվի, եթե ուզում ենք, որ մեր երկիրը ոտքի կանգնի, եթե ուզում ենք, որ այս խառնակիչներին փողոց դուրս գալու հնարավորություն չտանք, ես ՀՀ քաղաքացիների 60 տոկոսի քվեն եմ ակնկալում հունիսի 20-ի ընտրություններում:
Դուք գիտեք, որ եթե մեր թիմն է իշխանության, դուք ցանկացած պահի կարող ե գնալ ձեզ համար նոր իշխանություն ընտրեք, երբ ուզեք, որովհետեւ ես իմ ձեռքերը կկտրեմ, ձեր ընտրելու իրավունքին չեմ կպնի: Դուք գիտեք, որ այդ հարցում զիջում չեմ անի: Աբովյանում ընտրություն է եղել, մենք ունեցել ենք թեկնածու, քաղաքացու ոչ մի քվեին չենք կպել, մեր պարտությունը ճանաչել ենք:
Իսկ այդ ոհմակի վերադարձն իշխանության նշանակում է, որ ՀՀ քաղաքացին իր ձեռքները կտրում է: Հետեւաբար, մենք այդ 60 տոկոս քվեն մեզ համար չենք ուզում, ձեզ համար ենք ուզում, որովհետեւ ձեր իրավունքի, ձեր իշխանության վերահաստատում է ՀՀ-ում»,-ընդգծեց նա:

Бывший глава Генштаба делает ужасные заявления. И сейчас возникает резонный вопрос, а почему они были назначены на эти должности? По одной простой причине: я не мог привезти генерала из-за границы, мне пришлось назначить одного из наших действующих генералов. Об этом и.о. премьер-министра Никол Пашинян заявил сегодня, 5 июня, на встрече с жителями Абовяна.
«Когда я должен был назначить начальника Генштаба, я посоветовался с военными. Они мне сказали, что есть два человека, которые могут возглавить Генштаб. Я назначил этих двоих. Было сказано столько лжи обо мне. Человек (имеет в виду бывший начальник Генштаба Оник Гаспарян - ред.), которому я присвоил звание генерал-полковника, отказывается от сказанного в присутствии 10 человек. Оник Гаспарян еще ответит за Шуши. Самосу себе… нет не мне, а в суде он должен объяснить, почему группа помощи прибыла в Шуши с опозданием на полтора дня», - сказал Пашинян.
«После 9 ноября нашим оппонентам кажется, что я буду избегать говорить о разных эпизодах. Нет, мы должны раскрыть эту историю до последней детали. Если наш народ решит, что меня необходимо расстрелять под стеной, я буду стоять под этой стеной. Говорят, что если действующие власти останутся, ничего не раскроется (произошедшее в ходе войны – ред.). Напротив, если эта сила не останется у власти, то ничего не раскроется, потому что все трусы и крысы объединились, чтобы решить свои проблемы. Они напуганы, как собаки».
На замечание, почему никто не был осужден, Пашинян ответил: «Они свободны, потому что в Армении нет независимого суда, а я не хочу, чтобы люди сидели по моему личному приговору. Если вы хотите, чтобы истина раскрылась, если вы хотите, чтобы наша страна встала на ноги, если вы хотите, чтобы эти склочники не вышли на улицы, я ожидаю 60% ваших голосов на выборах 20 июня».