Մեզ այսօր անհաժեշտ է ապահովել մեր երկրի անվտանգությունը առաջնային: Այս մասին երիտասարդների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը:
«Ժողովուրդը լարված է, անհանգիստ է, մտահոգ է, իսկ ես դա առաջինն եմ ասել, առաջնային խնդիրը մեր երկրի, մեր պետության, մեր ժողովրդի անվտանգությունն է: Մեր երկրի անվտանգությունը միայն ու միայն կարող է ապահովել Ռուսաստանը: Պետք է նոր ռազմաքաղաքական փաստաթուղթ ստորագրվի Ռուսաստանի հետ, որ մեր երկրի անվտանգությունը ապահովենք, նոր դրանից հետո անցնենք մյուս քայլերին»,- ասաց նա:
Գագիկ Ծառուկյանի խոսքով` իրենց ընտրվելու դեպքում իրենք ուշադրություն են դարձնելու կրթության ոլորտին,որպեսզի այն դառնա մատչելի եւ որակյալ:
Անդրադառնալով երիտասարդներին բնակարաններով ապահովելու խնդրին, Գագիկ Ծառուկյանն ասաց, որ վարչական շրջաններում պետք է բնակարաններ կառուցվեն եւ առանց կանխավճարի եւ տոկոսադրույքի տրամադրեն երիտասարդներին:

Today we need to ensure the security of our country as a priority. Opposition Prosperous Armenia Party (PAP) leader—and tycoon MP—Gagik Tsarukyan said this during a meeting with the youth.
"The people are tense, uneasy, worried. And I was the first to say that the primary issue is the security of our country, our state, our people. Only Russia can ensure the security of our country. A new politico-military document must be signed with Russia so we can ensure the security of our country, and only then will we move on to other steps," he said.
According to Tsarukyan, if the PAP is elected to power in the snap parliamentary elections on June 20, they will pay attention to education so that it becomes affordable and high-quality in Armenia.
Touching upon providing the youth with apartments, Gagik Tsarukyan said that apartments should be built and they should be allocated to the youth without down payment and interest rate.
Also, Tsarukyan handed PAP membership cards to hundreds of youth who have joined this political force.