Երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը ճիշտ քայլ չի համարում Որոտանի ՀԷԿ-երի կասկադի վաճառքը։ Այս մասին նա հայտարարել է Սիսիանի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ։
Մի սիսիանցի փաստեց, որ Քոչարյանի նախագահության տարիներին էլեկտրաէներգիայի սակագները մնացել են անփոփոխ՝ 25 դրամ ցերեկը եւ 20 դրամ գիշերը։ Որոտանի կասկադը չի վաճառվել եւ արտադրել է ամենաէժան էլեկտրաէներգիան, սպառվող էլեկտրաէներգիայի մոտ 25-30 տոկոսը։
«Շնորհակալություն, որ հիշեցրիք սակագները։ Իմ նախագահության շրջանը կայուն սակագների շրջան էր»,- համաձայնեց Քոչարյանը։ Նրա խոսքով՝ Որոտանի կասկադը կարգավորող դեր էր խաղում։ «Չեմ կարծում, թե ճիշտ էր (վաճառելը – խմբ.)։ Մենք հատուկ հանել էինք այն վաճառքի օբյեկտների ցուցակից։ Չեմ կարծում, թե դա ճիշտ քայլ էր։ Հիմա պետությունը զրկված է գնագոյացման վրա ազդելու եւ կարգավորող դեր խաղալու հնարավորությունից»,- նշել է Քոչարյանը։ Հիշեցնենք, որ կասկադը վաճառվել է ամերիկյան կողմին Սերժ Սարգսյանի նախագահության օրոք։
Ակնարկին, թե հիմա էլեկտրաէներգիան կրկնակի թանկ է, նախկին նախագահն արձագանքեց. հիմա ամեն ինչ կրկնակի թանկ է։ «Եվ այն ժամանակ միջին աշխատավարձը ավելացել էր 5 անգամ։ Հիմա հազար դրամ ավելացնում են եւ անվերջ խոսում։ Տատս հավեր ուներ։ Ձու ածելու ժամանակ հավն այնքան էր ծղրտում, ողջ աշխարհին հայտարարում։ Սրանք էլ են այդպես. մի փոքր բան են անում, բայց այնքան են խոսում... Երբ մարդ կյանքում ոչ մի բան չի ստեղծել, մի լուցկի է արտադրում ու կարծում է, որ անհավանական մի բան է արել։ Դուք նայեք, թե ուրիշներն ինչ են անում»։

Второй президент Армении, лидер блока «Армения» Роберт Кочарян считает неправильным продажу Вортанского каскада ГЭС. Об этом он заявил на встрече с жителями Сисиана.
Житель Сисиана констатировал, что в период президентства Кочаряна тарифы на электроэнергию оставались неизменными – 25 драм днем и 20 ночью. Воротанский каскад при этом не был продан и производил самую дешевую электроэнергию, примерно 25-30% потребляемой.
«Спасибо, что напомнили тарифы. Период моего президентства был периодом стабильных тарифов», - согласился Кочарян. По его словам, Воротанский каскад играл регулирующую роль. «Не думаю, что было правильно (продавать – ред). Мы специально убрали его из списка объектов на продажу. Не думаю, что это был правильный шаг. Сейчас государство лишено возможности воздействовать на ценообразование и играть регулирующую роль», - отметил Кочарян. Напомним, что каскад был продан американской стороне в период президентства Сержа Саргсяна.
На замечание о том, что сейчас электроэнергия вдвое дороже, экс-президент откликнулся: сейчас все вдвое дороже. «И тогда средняя зарплата рост в 5 раз. Сейчас тысячу драмов прибавляют и без конца болтают. У мой бабушки были куры. Снеся яйцо, курица столько кудахтала, сообщала всеми миру. Вот и они так - что-то маленькое делают, а говорят столько... Когда человек ничего в жизни не создал, одну спичку производит, и думает что совершил нечто невероятное. Вы посмотрите другие что делают».