Միացյալ Նահանգները պատրաստ է ամրապնդել գործընկերությունը Հայաստանի հետ՝ հիմնվելով ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա։
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցե րով տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերը ս․թ․ հունիսի 9-ին և 10-ին Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի, արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Ռուստամ Բադասյանի և արտաքին գործերի նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ հանդիպումներում մեկ անգամ ևս ընդգծեց այս ուղերձը։
Պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատարը գովեստով արտահայտվեց կարևորագույն բարեփոխումներում, այդ թվում՝ արդարադատության ոլորտում Հայաստանի ունեցած առաջընթացի վերաբերյալ և խրախուսեց, հայ ժողովրդի հավակնություններին համահունչ, անշեղորեն շարունակել բարեփոխումները ու պայքարը կոռուպցիայի դեմ։ Նա շեշտեց ընտրություններում հիմնարար ազատությունների հանդեպ հարգանքն ապահովելու և Հայաստանի 2018թ․ ընտրական նշաձողը պահպանելու կամ գերազանցելու կարևորությունը։
Պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատար Ռիքերը վերահաստատեց, որ Միացյալ Նահանգները որպես Մինսկի խմբի համանախագահ պատրաստ է իր մասնակցությունն ունենալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ բանակցային կարգավորման հարցում և շարունակել պահանջել հայ ռազմագերիների ու գերեվարվածների վերադարձը։

The United States is committed to strengthening our partnership with Armenia based on shared democratic values.
As reported the US Embassy in Yerevan, Acting Assistant Secretary for European and Eurasian Affairs Philip Reeker underscored this message in his June 9-10 meetings with Acting Prime Minister Nikol Pashinyan, Acting Minister of Justice Rustam Badasyan, and senior officials from the Ministry of Foreign Affairs.
Acting Assistant Secretary Reeker commended Armenia for its progress on critical reforms, including in the justice sector, and encouraged Armenia to stay the course of reform and fight against corruption, in line with the aspirations of the Armenian people. He stressed the importance of holding elections with respect for fundamental freedoms, meeting or exceeding the standard Armenia set in 2018.
Acting Assistant Secretary Reeker reiterated the commitment of the United States, as an OSCE Minsk Group Co-Chair, to engaging towards a peaceful negotiated settlement to the Nagorno-Karabakh conflict and continuing to press for the return of Armenian prisoners of war and detainees.