ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանը հանդես է եկել ուղերձով, որում կոչ է անում աջակցել Ռոբերտ Քոչարյանին եւ այն ուժերին, որոնք պայքարում են գործող իշխանությունների դեմ:
Ստորեւ ներկայացնում ենք ուղերձը.
իմ զինակից ընկերներ՝ Իշխանությունը ցանկացած գնով պահպանելու մոլուցքը ստիպում է գործող վարչախմբին դիմել ամենակեղտոտ եւ անբարոյական քայլերի՝ վարկաբեկելով իրենց ապազգային գործունեությանը ընդդիմացող մարդկանց։
Ինձ մոտ այնպիսի տպավորություն է ձեւավորվում, որ պատերազմի ժամանակ վարչապետի դերը կատարող անձը եւ իր թիմակիցները ՀՀ կառավարությունում դիտորդի կարգավիճակ են ունեցել։ Ցանկացած իրավիճակում մեղավորներ են փնտրում՝ իրենց ներկայացնելով անմեղ հրեշտակներ։
Անժխտելի փաստ է, որ պատասխանատվությունից խուսափող ղեկավարը մեծագույն սպառնալիք է պետության համար։ Ես բազմիցս հայտարարել եմ, որ պատասխանատվությունից չեմ խուսափում եւ պատրաստ եմ աջակցել պատերազմի արդյունքները քննող հանձնաժողովի աշխատանքներին, սակայն իշխանության ներկայացուցիչները շարունակում են շահարկել պատերազմի թեման՝ քաղաքական միավորներ հավաքելու համար։
Իհարկե, մարդկանց վարկաբեկելու հարցում նրանք մրցակիցներ չունեն, բայց առաջարկում եմ սթափվել, եւ անհիմն հայտարարություններով չփորձել բոլոր մեղքերը բարդել ռազմական հրամանատարության վրա։ Նրանք ցանկացած գնով ձգտում են ինքնամաքրվել՝ նշանակելով մեղավորներ եւ փակելով պատմության այս ողբերգական էջը, շարունակել վայելել իշխանության բարիքները։
Մեր զոհված զինակից ընկերների թափված արյունը զրկել է մեզ ինքնապաշտպանվելու բարոյական իրավունքից, բայց չափերը պետք չէ անցնել։
Օբյեկտիվ քննությունը ցույց կտա բոլորիս մեղավորության աստիճանը։ Ինչ վերաբերում է իմ քաղաքական հայացքներին՝ Ես 18 տարեկանից իմ կյանքը նվիրել եմ հայրենիքի պաշտպանությանը եւ ոչինչ չեմ խնայել թշնամու դեմ պայքար մղելիս: Երբեք քաղաքականությամբ չեմ զբաղվել եւ, ըստ էության, ինձ համար տարբերություն չի եղել թե ով է ներկայացնում իշխանությունը:
Սակայն այսօրվա գործող իշխանությունների ապազգային գործունեությունը ստիպեց, որ պայքարեմ նրանց դեմ՝ պետության կործանման գործընթացը կասեցնելու նպատակով: Ես գտնում եմ, որ այս ծանր հետպատերազմյան ճգնաժամից Հայաստանը եւ Արցախը կարող են դուրս գալ միայն արհեստավարժ ու ազգանվեր պաշտոնյաներով համալրված կառավարության աշխատանքի շնորհիվ, որը պետք է ղեկավարի փորձառու քաղաքական գործիչ:
Համոզված եմ, որ այս իրավիճակում մենք պետք է աջակցենք ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին եւ բոլոր այն առողջ ուժերին,որոնք պայքարում են գործող իշխանությունների դեմ»:

Бывший начальник Главного штаба Вооруженных сил Армении, генерал-полковник Оник Гаспарян выступил с обращением, в котором призвал поддержать Роберта Кочаряна и те силы, которые борются с действующими властями.
«Уважаемые соотечественники, мои товарищи по оружию,
Одержимость сохранить власть любой ценой заставляет действующую администрацию прибегнуть к самым грязным и аморальным шагам, дискредитируя людей, противостоящих их антинациональной деятельности.
У меня складывается впечатление, что во время войны лицо, исполняющее роль премьер-министра и члены его команды имели статус наблюдателя в правительстве Армении. В любой ситуации виновных ищут, представляя себя невинными ангелами.
Неоспоримый факт, что уклоняющийся от ответственности глава государства является величайшей угрозой для государства. Я неоднократно заявлял, что не избегаю ответственности и готов содействовать работе комиссии по расследованию результатов войны, однако представители власти продолжают спекулировать темой войны, чтобы набрать политические очки.
Конечно, в вопросе дискредитации людей у них нет конкурентов, но предлагаю отрезвиться и не пытаться безосновательными заявлениями валить все грехи на военное командование. Они любой ценой стремятся к самоочищению, назначая виновных и закрывая эту трагическую страницу истории, продолжают наслаждаться благами властей.
Кровь наших погибших товарищей по оружию лишила нас морального права на самооборону, но не нужно выходить за рамки дозволенного.
Объективное расследование покажет степень вины всех нас. Что касается моих политических взглядов, я с 18 лет посвятил свою жизнь защите Родины и ничего не жалел, борясь с врагом. Я никогда не занимался политикой и, по сути, для меня не было разницы, кто представляет власть.
Однако антинациональная деятельность нынешних властей вынудила меня бороться с ними, чтобы остановить процесс разрушения государства. Я считаю, что из этого тяжелого послевоенного кризиса Армения и Арцах могут выйти только благодаря работе правительства, укомплектованного профессиональными и патриотическими чиновниками, которыми должен руководить опытный политический деятель.
Уверен, что в этой ситуации мы должны содействовать второму президенту Армении Роберту Кочаряну и всем тем здоровым силам, которые борются с действующими властями», - говорится в заявлении.