Օձունի համայնքապետը Ոստիկանությունում հաղորդում է տվել իր նկատմամբ կատարված հանցագործության վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնել է ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը իր ֆեյսբուքյան էջում:
«ՀՀ գլխավոր դատախազը հանձնարարել է դրա հիման վրա անմիջապես հարուցել քրեական գործ։
Հարուցումից հետո քրեական գործն անհապաղ պահանջվելու է՝ քննչական ենթակայության կարգով ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն ուղարկելու համար»,- գրել է նա։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Լոռվա մարզպետարանում պահանջ է դրվել նաեւ Օձունի համայնքապետ Արսեն Տիտանյանի առջեւ, եւ երբ նա հրաժարվել է կատարել մարզպետի պահանջը, հենց մարզպետարանի շենքում ծեծի է ենթարկվել։

The head of Armenia’s Odzun village has submitted to the Police a report on a crime committed against him. This is what Advisor to the Prosecutor General Gor Abrahamyan wrote on his Facebook page, adding the following:
“The Prosecutor General’s Office has assigned to launch a criminal case immediately. After launching the criminal case, it will be necessary to forward the criminal case to the Special Investigation Service by order of investigative subordination.”
As reported earlier, the governor of Lori Province demanded the resignation of head of Odzun village Arsen Titanyan, and when he refused to fulfill the regional governor’s demand, he was beaten in the building of the regional governor’s office.