Ներկայացուցիչների պալատի ավելի քան 70 դեմոկրատ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին կոչ են անում չեղարկել «Թրամփի վարչակազմի հրաժարումն ԱՄՆ երկարամյա, երկկուսակցական քաղաքականությունից» Պաղեստինի իսրայելական օկուպացման հարցում, այդ թվում՝ աջակցությունը երկու պետությունների մասին որոշմանը, հաղորդում է MEMO-ն:
73 դեմոկրատների կողմից ստորագրված նամակում Բայդենի վարչակազմին կոչ է արվում պաշտոնապես հետ կանչել ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի «դարի ձախողված գործարքը»:
Ունենալով ընդհանուր ութ պահանջ՝ օրենսդիրները կենտրոնացել են Թրամփի քաղաքական փոփոխությունների վրա, որոնք, ըստ նրանց, իսրայելացիներին եւ պաղեստինցիներին ավելի են հեռացնում երկու պետության մասին գործարքից, ինչն ապացուցում է անցյալ ամիս Իսրայելի կողմից Գազայի 11-օրյա ռմբակոծությունը:
«Բռնության այս բռնկումը ցավոտ հիշեցում է դարձել նրա, որ իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում եւ այն կարող է լուծվել միայն դիվանագիտական ճանապարհով եւ երկու երկրների ստեղծման շուրջ բանակցությունների միջոցով, որոնք երաշխավորում են երկու ժողովուրդների քաղաքացիական եւ քաղաքական իրավունքները, անվտանգությունն ու ինքնորոշումը»,- գրել են օրենսդիրները:
«Այդ նպատակով մենք ձեզ հորդորում ենք փոխել նախորդ վարչակազմի քաղաքականությունը»,- հավելել են նրանք:
Նամակում նաեւ Սպիտակ տանն ուղղված խնդրանք է պարունակվում արագ ԱՄՆ հյուպատոսություն բացել ԱՄՆ-ում, վերահրատարակել Պետդեպարտամենտի եւ մաքսային ուղեցույցները եւ դեմ հանդես գալ Պաղեստինյան ընտանիքների հարկադիր տեղահանմանը Արեւելյան Երուսաղեմում եւ Պաղեստինի ողջ տարածքում:

Более 70 демократов в Палате представителей призывают президента США Джо Байдена отменить «отказ администрации Трампа от давней, двухпартийной политики США» в отношении израильской оккупации Палестины, включая поддержку решения о двух государствах, сообщает MEMO.
В письме, направленном в Белый дом и подписанном 73 демократами, содержится призыв к администрации Байдена официально отозвать «провалившуюся сделку века» бывшего президента США Дональда Трампа.
Имея в общей сложности восемь требований, законодатели сосредоточились на изменениях политики Трампа, которые, по их словам, еще больше отдаляют израильтян и палестинцев от соглашения о двух государствах, что доказывает 11-дневная бомбардировка Израилем Газы в прошлом месяце.
«Эта вспышка насилия стала болезненным напоминанием о том, что израильско-палестинский конфликт не имеет военного решения и может быть разрешен только дипломатическим путем и путем переговоров о создании двух государств, гарантирующих гражданские и политические права, безопасность и самоопределение обоих народов», — писали законодатели.
«С этой целью мы призываем вас изменить политику предыдущей администрации», — добавили они.
В письме также содержится просьба к Белому дому быстро открыть консульство США в Иерусалиме, переиздать руководство Госдепартамента и таможни и выступить против принудительной депортации палестинских семей в Восточном Иерусалиме и на всей палестинской территории.