Ներկայացուցիչների պալատի ավելի քան 70 դեմոկրատ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին կոչ են անում չեղարկել «Թրամփի վարչակազմի հրաժարումն ԱՄՆ երկարամյա, երկկուսակցական քաղաքականությունից» Պաղեստինի իսրայելական օկուպացման հարցում, այդ թվում՝ աջակցությունը երկու պետությունների մասին որոշմանը, հաղորդում է MEMO-ն:
73 դեմոկրատների կողմից ստորագրված նամակում Բայդենի վարչակազմին կոչ է արվում պաշտոնապես հետ կանչել ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի «դարի ձախողված գործարքը»:
Ունենալով ընդհանուր ութ պահանջ՝ օրենսդիրները կենտրոնացել են Թրամփի քաղաքական փոփոխությունների վրա, որոնք, ըստ նրանց, իսրայելացիներին եւ պաղեստինցիներին ավելի են հեռացնում երկու պետության մասին գործարքից, ինչն ապացուցում է անցյալ ամիս Իսրայելի կողմից Գազայի 11-օրյա ռմբակոծությունը:
«Բռնության այս բռնկումը ցավոտ հիշեցում է դարձել նրա, որ իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում եւ այն կարող է լուծվել միայն դիվանագիտական ճանապարհով եւ երկու երկրների ստեղծման շուրջ բանակցությունների միջոցով, որոնք երաշխավորում են երկու ժողովուրդների քաղաքացիական եւ քաղաքական իրավունքները, անվտանգությունն ու ինքնորոշումը»,- գրել են օրենսդիրները:
«Այդ նպատակով մենք ձեզ հորդորում ենք փոխել նախորդ վարչակազմի քաղաքականությունը»,- հավելել են նրանք:
Նամակում նաեւ Սպիտակ տանն ուղղված խնդրանք է պարունակվում արագ ԱՄՆ հյուպատոսություն բացել ԱՄՆ-ում, վերահրատարակել Պետդեպարտամենտի եւ մաքսային ուղեցույցները եւ դեմ հանդես գալ Պաղեստինյան ընտանիքների հարկադիր տեղահանմանը Արեւելյան Երուսաղեմում եւ Պաղեստինի ողջ տարածքում:

Over 70 House Democrats are urging US President Joe Biden to reverse the Trump administration's "abandonment of longstanding, bipartisan US policy" relating to the Israeli occupation of Palestine, including support for a two-state solution, Middle East Monitor reported.
The letter, sent to the White House and signed by 73 Democrats, calls on the Biden administration to formally withdraw former US President Donald Trump's failed "deal of the century."
With a total of eight demands, the lawmakers focused on Trump's policy changes which they said brought Israelis and Palestinians further away from a two-state agreement, citing Israel's 11-day bombardment of Gaza last month.
"This outbreak of violence was a painful reminder that the Israeli-Palestinian conflict has no military solution and can only be resolved through diplomacy and a negotiated two-state solution that guarantees the civil and political rights, safety, and self-determination of both peoples," the lawmakers wrote.
"Toward that end, we urge you to reverse the previous administration's policies," they added.
The letter also requests that the White House quickly reopens the US consulate in Jerusalem, reissue State Department and customs guidance to clarify that settlements are inconsistent with international law, and oppose the forced expulsion of Palestinian families in East Jerusalem and throughout Palestinian territory.