Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը աջակցում է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Եվրամիության հանդիպում անցկացնելու գաղափարը, հայտնել է AP-ն:
Գաղափարը մերժվել է անցյալ շաբաթ ԵՄ արեւելյան անդամների կողմից: Գագաթնաժողովում ԵՄ առաջնորդները համաձայնել են միայն «ուսումնասիրել Ռուսաստանի հետ երկխոսության ձեւաչափերը եւ պայմանները»՝ չհիշատակելով բարձր մակարդակի հանդիպումների կամ Պուտինի հետ գագաթնաժողովի ծրագրերի մասին: Հիշեցնենք, որ գաղափարը առաջ են քաշել Գերմանիան եւ Ֆրանսիան:
«Մտահոգությունն այն էր, որ մենք գուցե չկարողանանք հանդես գալ մեկ միասնական ճակատով, (իսկ) նման գագաթնաժողովը, անշուշտ, պահանջում է ինտենսիվ նախապատրաստական աշխատանք», - հայտարարել է Մերկելը: Նա նշել է, որ դա թույլ կտա եվրոպացիներին «ստանալ իրենց հուզող բոլոր հարցերի պատասխանները, ինչպես նաեւ այն հարցերի պատասխանները, որոնց շուրջ ցանկանում են համագործակցել»:
Մատնանշելով այնպիսի մտահոգությունները, ինչպիսիք են «հիբրիդային հարձակումները», որոնց մեջ Ռուսաստանին մեղադրում են Գերմանիան, Ֆրանսիան, Իտալիան եւ Բալթյան երկրները, Մերկելը հավելել է. «Ավելի լավ է ոչ միայն մեր մեջ խոսել այս մասին, այլեւ այդ հարցերում դիմակայել Ռուսաստանի նախագահին եւ ասել, որ նման հիմքի վրա փոխշահավետ համագործակցություն չի կարող լինել... ԱՄՆ նախագահը հասկացրել է (Պուտինին), եւ ինչո՞ւ Եվրոպան չի կարող դա անել», - ասել է Մերկելը:
«Ռուսաստանի եւ Եվրամիության հարաբերություններն այժմ իսկապես ամենալավը չեն, սակայն նույնիսկ Սառը պատերազմի տարիներին մենք խոսել ենք միմյանց հետ», - ասել է Մերկելը: «Այնպես որ, ես կարծում եմ, որ լռությունը խնդիրների լուծում չէ»:

German Chancellor Angela Merkel on Monday defended the idea of holding a European Union meeting with Russian President Vladimir Putin, AP reported.
The idea was rejected last week by eastern EU members.
At a summit on Friday, EU leaders agreed only to “explore formats and conditionalities of dialogue with Russia.” There was no mention of any high-level meetings or plans for a summit with Putin, an idea that Germany and France had pushed. The outcome reflected deep divisions in the 27-nation EU’s approach to Moscow.
“The concern was that we perhaps wouldn’t be able to put up a united front, (and) such a summit of course requires very intensive preparation,” Merkel said at a question-and-answer session with German and French lawmakers. She said it would allow Europeans to “address all the questions that weigh on us and also those on which we want to cooperate.”
Pointing to worries such as “hybrid attacks” that Germany, France, Italy and the Baltic nations have faced, Merkel added: “It’s better not just always to talk about this among ourselves, but to confront the Russian president with these things and to say that beneficial cooperation can’t take place on such a basis.”
“The relationship between Russia and the European Union is really not good at the moment, but even in the Cold War we talked to each other,” Merkel said. “So I think not speaking isn’t suited to solving the problems.”