Հունիսի 9-ին Սոչիի բնակչի կողմից հերթապահության ժամանակ սպանված դատական կարգադրիչներ Ալբերտ Աղոզյանը եւ Անդրանիկ Մաթեւոսյանը հետմահու պարգեւատրվել են «Արիության շքանշաններով»: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի համապատասխան հրամանագիրը հրապարակված է kremlin.ru կայքում:
«Արիության, քաջության եւ նվիրվածության համար, որոնք ցուցաբերվել են ծառայողական պարտականությունները կատարելիս, Աղոզյան Ալբերտ Արտեմովիչին եւ Մաթեւոսյան Անդրանիկ Խաչիկովիչին պարգեւատրել «Արիության շքանշանով»,- ասված է փաստաթղթում:
Հունիսի 9-ին Պրոսվեշչենիա փողոցի թիվ 81 տան բնակիչներին վտարելու համար Ադլերի դատարանի կողմից ուղարկված կարգադրիչները գնդակահարվել էին տեղի 60-ամյա բնակչի կողմից, որը նաեւ վիրավորել էր մեկ այլ մարդու:
Ըստ ՆԳՆ տվյալների՝ հրաձգությունը տեղի է ունեցել վտարման ընթացքում ծագած հակամարտության հետեւանքով: Տունը, որի մոտ տեղի է ունեցել միջադեպը, հայտարարվել է ինքնակամ շինություն:
Կրասնոդարի ՔԿ-ն քրեական գործ է հարուցել տղամարդու դեմ: Կրասնոդարի երկրամասի դատախազությունը վերահսկողություն է հաստատել քրեական գործի քննության նկատմամբ:

Bailiffs Albert Aghozyan and Andranik Matevosyan, who were killed by a resident of Sochi during on-duty service on June 9, have been posthumously awarded Orders of Courage, and the decree signed by President of the Russian Federation Vladimir Putin is posted on kremlin.ru.
“Albert Aghozyan and Andranik Matevosyan, who showed courage, bravery and dedication while performing their official duties, shall be awarded the Order of Courage,” the decree reads.
On June 9, the bailiffs whom the court of Adler had sent to evict the residents of a house in Sochi, were executed by a 60-year-old resident who had also injured another person.
According to the data of the Russian Ministry of Internal Affairs, the shooting took place after a conflict that arose during eviction. The house near which the incident took place has been declared an unauthorized construction.
The Investigative Committee of Krasnodar has launched a criminal case against the man, and the Prosecutor’s Office of Krasnodar is overseeing investigation of the criminal case.