«Ազգային օրակարգ» կուսակցությունը հայտնում է, որ համաձայն ազգային-ազատագրական պայքարի համատեքստում նախաձեռնած համախմբման գործընթացի (տես՝ կուսակցության խորհրդի հունիսի 23-ի հայտարարությունը) խորհրդակցություններ է սկսել ազգայնական ուժերի և առանձին անհատների հետ։
Կուսակցության հայտարարությունում նաեւ ասվում է.
«Հանդիպումների ընթացքում հստակեցվում են պայքարի ծրագրային նպատակներն ու փուլային առաջնահերթությունները, համաձայնեցվում են գործակցային հնարավոր ձևաչափերն և համատեղ անհրաժեշտ գործողությունները։
Ներկա փուլում ազգային-ազատագրական պայքարի հիմնական առաջնահերթությունների մասին մեր ծրագրային դիրքորոշումը հետևյալն է՝
1. Կասեցնել եռակողմ՝ Պուտին-Ալիև-Փաշինյան հայտարարությունների իրականացումը, ինչը ենթադրում է՝
ա) թույլ չտալ սահմանագծում և սահմանազատում Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ,
բ) թույլ չտալ սահմանների ճանաչում Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ, ինչով փաստացիորեն միջազգային իրավունքի ուժ է տրվելու Լենին-Աթաթուրք համաձայնությամբ կնքված Մոսկվայի և Կարսի ապօրինի պայմանագրերին,
գ) թույլ չտալ հաղորդակցման ուղիների և/կամ «միջանցքի» հնարավոր բացում Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ/միջև։
2. Չճանաչել Արցախյան երկրորդ պատերազմի արդյունքները որպես վերջնական, հետևողականորեն նախապատրաստել և անհրաժեշտը ձեռնարկել մինչ սեպտեմբերի 27-ի իրավիճակը վերականգնելու ուղղությամբ։
3. Քայլեր ձեռնարկել տարածաշրջանային և աշխարհաքաղաքական շահագրգիռ կենտրոնների հետ անմիջական ու արդյունավետ հարաբերություններ ձևավորելու ուղղությամբ։
Միաժամանակ կուսակցությունը վերահաստատում է իր հանձնառությունը ընկերակից կազմակերպությունների հետ միասին Հայաստանը ազատագրել տիրող ապազգային և հակապետական իշխանական համակարգից, ու այդ շրջանակում պատրաստակամ է արձագանքել համագործակցության վերաբերյալ բոլոր համարժեք առաջարկներին։

Партия «Национальная повестка» в соответствии с процессом консолидации, начатым в контексте национально-освободительной борьбы, приступила к консультациям с национальными силами и отдельными лицами. Об этом говорится в соответствующем заявлении партии.
В ходе встреч уточняются программные цели и поэтапные приоритеты борьбы, согласовываются возможные параметры сотрудничества и необходимые совместные действия.
«На данном этапе наша программная позиция по основным приоритетам национально-освободительной борьбы такова:
1. Приостановить реализацию трехсторонних заявлений Путин – Алиев – Пашинян, что подразумевает:
а). не допустить делимитации и демаркации границы с Азербайджаном и Турцией;
б). не допустить признания границ с Турцией и Азербайджаном, что фактически привело бы к международному признанию незаконного соглашения, подписанного в Москве и в Карсе Лениным и Ататюрком;
в). не допустить возможного открытия каналов связи и/или «коридора» между Турцией и/с Азербайджаном.
2. Не признавать итоги второй карабахской войны окончательными, последовательно готовиться к тому, чтобы предпринять все необходимые шаги для восстановления ситуации, которая была до 27 сентября 2020 года.
3. Принять меры для установления прямых и эффективных отношений с заинтересованными региональными и геополитическими центрами.
Одновременно партия «Национальная повестка» вместе со своими партнерами подтверждает приверженность освобождению Армении от антинациональной и антигосударственной власти и в этих рамках готова откликнуться на все соответствующие предложения о сотрудничестве.