Աֆղանստանի զինված ուժերի ներկայացուցիչ գեներալ Աջմալ Շինվարին ասել է, որ վերջին շաբաթվա ընթացքում Աֆղանստանի զինված ուժերն անցկացրել են 278 գործողություն՝ թալիբներից հետ գրավելով 14 շրջաններ, հաղորդում է Ariana News-ը:
Ելույթ ունենալով Քաբուլում կայացած մամուլի ասուլիսում՝ Շինվարին ասել է, որ այս ընթացքում սպանվել է ավելի քան 2360 ապստամբ, վիրավորվել 1412-ը, ձերբակալվել 182-ը:
Շինվարին նշել է, որ Աֆղանստանի զինված ուժերը հետ են մղում թալիբներին Բադղիսում եւ Բադաշխանում, սակայն նույն ժամանակահատվածում «Թալիբան» շարժման գրոհայինները իրականացրել են ավելի քան 30 ահաբեկչություն, որոնց հետեւանքով 43 քաղաքացիական անձ սպանվել է, 170-ը՝ վիրավորվել:
Կառավարական ուժերի եւ թալիբների միջեւ հակամարտությունը սրվել է այն բանից հետո, երբ ապրիլի 14-ին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարեց, որ Աֆղանստանում գործողությունն ավարտված է:

Representative of the Afghan National Defense and Security Forces Ajmal Shinwari says the Armed Forces carried out 278 operations last weekend and reclaimed 14 districts from the Taliban, Ariana News reported.
Speaking at a press conference in Kabul, Shinwari said over 2,360 rebels have been killed, 1,412 have been wounded and 182 have been arrested. He added that the Afghan National Defense and Security Forces are pushing back the Taliban in Badghis and Badashkhan, but, in the same period, the militia of the Taliban have carried out over 30 terrorist acts, killing 43 civilians and leaving 170 injured.
The conflict between government forces and the Taliban escalated after US President Joe Biden declared the end of the operation in Afghanistan on April 14.