Հուլիսի 5-ին Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը աշխատանքային այց է կատարել Ստրասբուրգ քաղաք։ Այցի ընթացքում դեսպանը Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանի հետ միասին հանդիպում է ունեցել Ստրասբուրգի քաղաքապետ Ժանն Բարսեղյանի հետ։ Այս մասին հայտնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Ստրասբուրգի քաղաքային իշխանությունների հետ համագործակցությունը սերտացնելու և խորացնելու հնարավորությունները։ Դեսպան Տոլմաջյանը, ի դեմս Ժան Բարսեղյանի, շնորհակալություն հայտնեց Ստրասբուրգի քաղաքային խորհրդին՝ Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմից տուժած հայ քաղաքացիներին տրամադրված հումանիտար օգնության համար։
Այցի ընթացքում Հասմիկ Տոլմաջյանը և Պարույր Հովհաննիսյանը հանդիպեցին նաև Գրանդ-Էստ շրջանի և Բա-Ռեն դեպարատամենտի պրեֆեկտ Ժոզիան Շըվալիեին։ Երկուստեք ընդգծվեց Ստրասբուրգի  և Գրանդ-Էստ  շրջանի հետ համագործակցության սերտացման կարևորությունը։
Դեսպանը ներկայացրեց Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի աջակցությամբ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի առաջ բերած աշխարհաքաղաքական և հումանիտար բարդ մարտահրավերները։
Այցի շրջանակներում տեղի ունեցավ նաև հանդիպում Ստրասբուրգի և Գրանդ-Էստ շրջանի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Armenian Ambassador to France Hasmik Tolmajian paid a working visit to Strasbourg, during which she, together with Ambassador Paruyr Hovhannisyan, the Permanent Representative of Armenia to the Council of Europe, met with French Armenian mayor Jeanne Barseghian of Strasbourg, the Armenian Embassy in France reported.
During the meeting, the avenues for closer and deeper cooperation with the Strasbourg authorities were discussed. Also, Ambassador Tolmajian thanked the Strasbourg city council for the humanitarian assistance it provided to the Armenians affected by the war in Artsakh (Nagorno-Karabakh) last fall.
During their visit to Strasbourg, Ambassadors Hasmik Tolmajian and Paruyr Hovhannisyan met also with prefect Josiane Chevalier of  the Grand Est and Bas-Rhin Region. Both sides stressed the importance of closer cooperation with Strasbourg and Grand Est.
Also, the Armenian Ambassador to France presented the complicated geopolitical and humanitarian challenges posed by the military aggression unleashed by Azerbaijan—and with the support of Turkey—against the civilian population of Artsakh.
Within the framework of the visit, a meeting was held also with the representatives of the Armenian community of Strasbourg and Grand Est.