Սահմանադրական դատարանն այսօր` հուլիսի 11-ին, ավարտեց հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների վիճարկման քննությունը:
Գործի բանավոր ընթացակարգով դատաքննությունը Սահմանադրական դատարանում կշարունակվի
ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը հայտնեց, որ անհրաժեշտության դեպքում այն նիստը կշարունակվի մինչև 24:00-ն:
Հիշեցնենք, որ ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու «Հայաստան» դաշինքի, «Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցության, «Հայոց Հայրենիք» կուսակցության և «Պատիվ ունեմ» կուսակցությունների դաշինքի դիմումներով գործերը ՍԴ-ում միավորել են ու քննում են նույն նիստում։
ՍԴ-ից հայտնել էին, որ միավորման համար հաշվի է առնվել, որ ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2021 թվականի հունիսի 27-ի` «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2021 թվականի հունիսի 20-ի արտահերթ ընտրությունների արդյունքներն ամփոփելու մասին» թիվ 184-Ա որոշման հետ կապված վեճի վերաբերյալ» գործերը վերաբերում են նույն հարցին։
Գործով զեկուցող է նշանակվել Սահմանադրական դատարանի դատավոր Էդգար Շաթիրյանը: Պատասխանող կողմ հանդես է գալիս ԿԸՀ-ն՝ որպես ընտրությունների արդյունքներն արձանագրող մարմին: Հարակից պատասխանողներ են ՀՀ դատախազությունը, ոստիկանությունը և Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը:

The Constitutional Court concluded Sunday’s examination of the petitions challenging of the results of the snap parliamentary elections that were conducted in Armenia on June 20.
The respective verbal hearing of this matter at the Constitutional Court will reconvene Monday.
The cases with the petitions by the opposition "Armenia" and "I Have Honor" blocs, as well as by the opposition the Zartonk (Awakening) and Hayots Hayrenik (Armenian Homeland) parties to declare the aforesaid election results invalid were combined at the Constitutional Court and are considered at the same session.
The Constitutional Court had informed that this combining of the petitions had taken into account the that these cases related to disputing the Central Electoral Commission (CEC) decision to sum up the results of the aforementioned snap elections refer to the same issue.