Վիետնամն ԱՄՆ-ին կոչ է արել դադարեցնել իր «թշնամական քաղաքականությունը» եւ վերացնել առեւտրային էմբարգոն Կուբայի դեմ: Այս մասին հայտարարել է Վիետնամի արտաքին գործերի նախարարությունը, փոխանցում է Reuters-ը:
«ԱՄՆ-ն պետք է կոնկրետ քայլեր ձեռնարկի Կուբայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ՝ ի շահ երկու ժողովուրդների, խթանելով խաղաղությունը, կայունությունն ու զարգացումը տարածաշրջանում եւ ամբողջ աշխարհում»,- ասել է նախարարության մամուլի խոսնակ Լե Թհի Թու Հանգը:
Միացյալ Նահանգները վերացրել են առեւտրային էմբարգոն Վիետնամի նկատմամբ 1994 թվականին, իսկ նախկին հակառակորդների հարաբերությունները վերջին տարիներին ջերմացել էին: Ներկայումս ԱՄՆ-ն Վիետնամի ամենամեծ արտահանման շուկան է:
Հանգը նշել է, որ Վիետնամը «հավատում է, որ Կուբան կհաղթահարի ներկայիս սոցիալ-տնտեսական դժվարությունները, որոնք առաջացել են COVID-19-ի համավարակի եւ էմբարգոյի հետեւանքով»:

Vietnam urged the United States on Friday to end its "hostile policy" and lift its longstanding trade embargo on Cuba, the foreign ministry said, following this week's rare anti-government protests on the island, Reuters reported.
"The U.S. needs to take concrete steps in the direction of normalizing relations with Cuba for the benefit of the two peoples, contributing to peace, stability and development in the region and the world," ministry spokeswoman Le Thi Thu Hang said in a statement.
The United States lifted its trade embargo against Vietnam in 1994, and relations between former foes have warmed in recent years. The United States is now Vietnam's largest export market.
Hang said Vietnam "believes that Cuba will overcome the current socio-economic difficulties caused by the COVID-19 pandemic and the consequences of the embargo".