Եթե Ալիեւը 30 տարիների ընթացքում չի հասկացել, որ հակամարտությունը չի կարող լուծված համարվել Արցախի հայության իրավունքների հաշվին, ուրեմն նրան պետք է պարտադրել այդ լուծումը։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի տարբեր առիթներով հայտարարությունները եւ ընդհանրապես այն հռետորաբանությունը, որն օգտագործվում է ադրբեջանական իշխանությունների կողմից, հստակ ցուցիչ են, որ խաղաղ գոյակցության մասին ցանկացած հեռանկար ուղիղ իմաստով անդառնալի հետեւանքներ է պարունակում, վտանգի տակ է դնում Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները եւ առաջին հերթին ժողովրդի անվտանգությունը, կյանքն ու արժանապատվությունը։ Արցախցին երբեք, կրկնում եմ` երբեք չի ապրել եւ չի կարող ապրել Ադրբեջանի հետ խաղաղությամբ, սա տարիների դառնությամբ եւ բազմադրվագ ու հանցավոր իրադարձություններով փաստագրված իրողություն է:
Իմաստազուրկ եւ ապարդյուն քայլեր են հակառակը ցուցադրելու կամ բեմադրելու բոլոր փորձերը, արցախցու համոզմունքն այս հարցում անբեկանելի ու անհերքելի է: Իրողությունները պետք է ճշմարիտ ու արդարացի գնահատեն արտաքին այն բոլոր ուժերը, միջազգային այն բոլոր կառույցները, ովքեր հանդիսանում են խաղաղ մարդու պարզագույն` կյանքի իրավունքի պաշտպանն ու ջատագովը: Միջազգային հանրությունը պիտի վերջնականապես ընկալի, որ պարզապես չի կարող լինել խաղաղ գոյակցություն այն ժողովուրդի հետ, որը տարիներ շարունակ սնվել է հայատյացության աննկարագրելի ծավալի հասնող «թույնով», որն ընդամենը ամիսներ առաջ իրականացրել է ամենադաժան պատերազմական հանցագործությունները՝ թիրախավորելով Արցախի գրեթե բոլոր քաղաքացիական բնակավայրերն ու բնակչությանը, խոշտանգել եւ անմարդկային վերաբերմունքի է արժանացրել հայ ռազմագերիներին եւ զոհված զինծառայողների մարմինները։
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորված չէ, նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո ստեղծված իրավիճակում ամեն օր խախտվում են Արցախի ժողովրդի իրավունքները, իսկ Ալիեւը խոսում է հակամարտության լուծված լինելու մասին ու սպառնում նոր պատերազմով։ Այդ երեւույթի գոյության հիմնական պատճառն այն է, որ Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի աշնանը Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմն առ այսօր իրավական հստակ գնահատականի չի արժանացել։
Եթե Ալիեւը 30 տարիների ընթացքում չի հասկացել, որ հակամարտությունը չի կարող լուծված համարվել Արցախի հայության իրավունքների հաշվին, ուրեմն նրան պետք է պարտադրել այդ լուծումը։
Միջազգային հանրությունը վերջապես պետք է հասկանա, որ ցուցաբերվող կրավորական կեցվածքով ուղղակի կասկածի տակ է դնում մարդու իրավունքների պաշտպանության համընդհանրության եւ առաջնահերթության ողջ գաղափարաբանությունը եւ զիջում ու պարտության է մատնում մարդու իրավունքներն ու ազատությունները բռնապետությանն ու ագրեսիային»,- գրել է նա։

Заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева по разным поводам и используемая властями Азербайджана риторика в целом четко указывает на то, что любая перспектива мирного сосуществования содержит необратимые последствия, ставит под угрозу основные права и свободы и, в первую очередь, безопасность, жизнь и достоинство народа Арцаха. Об этом написал на своей странице в Facebook защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян.
«Арцах никогда, повторяю, никогда не жил и не может жить в мире с Азербайджаном, это реальность, задокументированная горечью лет, многогранными и криминальными событиями. Все попытки показать или инсценировать обратное - бессмысленные, бесплодные шаги, убежденность народа Арцаха в этом вопросе неприкосновенна и неоспорима.
Реалии должны быть правдиво и справедливо оценены всеми внешними силами, всеми международными структурами, которые являются защитниками простейших прав человека - права на мирное существование.
Международное сообщество должно наконец осознать, что мирного сосуществования просто не может быть с народом, который в течение многих лет питался неописуемым «ядом» антиармянской ненависти, который всего несколько месяцев назад совершил самые ужасные военные преступления, преследуя и пытая, бесчеловечно обращаясь с армянскими военнопленными и телами убитых военнослужащих», - написал Степанян.
Омбудсмен Арцаха подчеркнул, что азербайджано-карабахский конфликт не урегулирован, в ситуации, сложившейся после трехстороннего заявления от 9 ноября, права народа Арцаха нарушаются каждый день, а Алиев говорит, что конфликт урегулирован и угрожает новой войной.
«Основная причина существования этого явления заключается в том, что агрессивная война, развязанная Азербайджаном против мирного населения Арцаха осенью 2020 года, еще не получила четкой правовой оценки.
Если Алиев в течение 30 лет не осознал, что конфликт не может быть разрешен за счет прав армян Арцаха, то это решение должно быть навязано ему.
Международное сообщество должно наконец понять, что его традиционная пассивная позиция прямо ставит под сомнение всю идеологию всеобщей защиты прав человека, которые уступаются диктатуре и агрессии», - написал Степанян.