Իրանի ԱԳՆ եւ ՀՀԳԾ-ի հարցով բանակություններում իրանյան պատվիրակության ղեկավար Աբաս Արաքչին շաբաթ հայտարարել է թվիթերյան իր էջում, որ Վիեննայում բանակցությունները կվերականգնվեն, երբ Իրանի նորընտիր նախագահը ստանձնի պաշտոնն օգոստոսի սկզբում, հաղորդում է IRNA-ն:
«Մեր երկրում կառավարության փոփոխության շրջան է, եւ դա իշխանության ժողովրդավարական փոխանցումն է, որը տեղի է ունենում Թեհրանում: Պարզ է, որ Վիեննայում բանակցությունները պետք է դադարեն նախքան Իրանի նոր կառավարության պաշտոնառությունը, իսկ դա կարեւոր է ժողովրդավարության համար»,-գրել է Աբաս Արաքչին Թվիթերում:
Արաքչին ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգներն ու Մեծ Բրիտանիան պետք է ընդունեն դա եւ «դադարեն կապել ՀՀԳԾ-ի հետ երկու կողմերի գերիների փոխանակումը»:
Միջուկային բանակցություններում Իրանի պատվիրակության ղեկավարը հավելել է, որ տասը գերիների փոխանակումը կարող է սկսվել արդեն վաղը, եթե ԱՄՆ-ն եւ Մեծ Բրիտանիան գործեն իրենց պարտավորությունների համաձայն:

Iran's deputy foreign minister and head of Iranian delegation in JCPOA negotiations team Abbas Araghchi said in a tweet on Saturday that the Vienna nuclear talks will be resumed after the new Iranian government will take charge, IRNA reported.
Abbas Araghchi added in his tweet that "We are going through a government change period, and this is a democratic power transfer that is taking place in Tehran.
“It is quite clear that the Vienna negotiations must halt till the new Iranian government will take charge, and this is the necessity of any democracy,” he said.
Araghchi stressed that the United States and Britain must comprehend this point and stop linking the exchange of the two sides’ prisoners – which is ready to take place – with the JCPOA.
The head of the Iranian delegation in nuclear talks added that the exchange of ten prisoners can begin as of tomorrow, if the United States and Britain will act according to their agreed upon commitments.