Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը, որը դեռեւս մի քանի օր առաջ բացահայտ կերպով տարածքային պահանջներ է առաջադրել Սյունիքի, Սեւանի եւ անգամ Երեւանի նկատմամբ, այսօր՝ հուլիսի 18-ին, ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ դրել է խաղաղասեր առաջնորդի դիմակն ու կոչ արել Հայաստանին «մտածել խաղաղության մասին եւ շրջել պատերազմի էջը»:
«Ուստի մենք համարում ենք, որ այժմ ժամանակն է մտածել խաղաղության մասին եւ շրջել էջը [պատերազմի]: Մենք պատրաստ ենք դրան»,-ասել է Ալիեւը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը: Ալիեւի կարծիքով՝ «ցուցադրելով բարի կամք եւ պրագմատիկ մոտեցում համեմատաբար կարճ ժամկետում կարելի է լուծել հարցերի մեծամասնությունը, որոնք դեռեւս դրված են սեղանին, եւ ստեղծել լայն տարածաշրջանային համագործակցության հիմքը»: «Այդ տեսանկյունից Եվրամիությունը խաղում է, եւ, համոզված եմ, կխաղաղ շատ կարեւոր դեր»,-հավելել է նա:
Ալիեւը նաեւ ընդգծել է, որ Ադրբեջանի եւ ԵՄ-ի միջեւ հարաբերությունների օրակարգում մշտապես կլինեն հետպատերազմական զարգացման հարցերը:

Today, President of Azerbaijan Ilham Aliyev, who blatantly presented territorial claims against Syunik Province, Sevan and even Yerevan a few days ago, put on the mask of a peace-loving leader and called on Armenia ‘to think about peace and turn the page of war over’ during a joint press conference with President of the European Council Charles Michel.
“Thus, we believe it is time to think about peace and turn the page [of war] over. We are ready for that,” Aliyev said, TASS reported. According to Aliyev, “by showing good will and pragmatic approach, it will be possible to solve most of the issues existing on the table and lay the foundation for wide regional cooperation in a comparably short period”. “From this perspective, the European Union is a player, and I’m certain it will play a very important role,” he added.
Aliyev also emphasized that the issues on post-war development will always be on the agenda of the relations between Azerbaijan and the European Union.