Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը, որը դեռեւս մի քանի օր առաջ բացահայտ կերպով տարածքային պահանջներ է առաջադրել Սյունիքի, Սեւանի եւ անգամ Երեւանի նկատմամբ, այսօր՝ հուլիսի 18-ին, ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ դրել է խաղաղասեր առաջնորդի դիմակն ու կոչ արել Հայաստանին «մտածել խաղաղության մասին եւ շրջել պատերազմի էջը»:
«Ուստի մենք համարում ենք, որ այժմ ժամանակն է մտածել խաղաղության մասին եւ շրջել էջը [պատերազմի]: Մենք պատրաստ ենք դրան»,-ասել է Ալիեւը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը: Ալիեւի կարծիքով՝ «ցուցադրելով բարի կամք եւ պրագմատիկ մոտեցում համեմատաբար կարճ ժամկետում կարելի է լուծել հարցերի մեծամասնությունը, որոնք դեռեւս դրված են սեղանին, եւ ստեղծել լայն տարածաշրջանային համագործակցության հիմքը»: «Այդ տեսանկյունից Եվրամիությունը խաղում է, եւ, համոզված եմ, կխաղաղ շատ կարեւոր դեր»,-հավելել է նա:
Ալիեւը նաեւ ընդգծել է, որ Ադրբեջանի եւ ԵՄ-ի միջեւ հարաբերությունների օրակարգում մշտապես կլինեն հետպատերազմական զարգացման հարցերը:

Президент Азербайджана Ильхам Алиев, который еще несколько дней назад открыто выражал территориальные претензии на Сюник, Севан и даже Ереван, сегодня, 18 июля, на совместной пресс-конференции с председателем Европейского совета Шарлем Мишелем надел маску миролюбивого лидера и призвал Армению «думать о мире и перевернуть страницу войны».
«Поэтому мы считаем, что сейчас наступило время подумать о мире и перевернуть страницу [войны]. Мы к этому готовы», - сказал Алиев, передает ТАСС. По мнению Алиева, «продемонстрировав добрую волю и очень прагматический подход, за относительно короткое время можно решить большинство вопросов, все еще остающихся на столе, и заложить фундамент широкого регионального сотрудничества». «С этой точки зрения Евросоюз играет и, уверен, будет играть очень важную роль», - добавил он.
Алиев также подчеркнул, что в повестке отношений между Азербайджаном и Евросоюзом постоянно будут находиться вопросы постконфликтного развития.