Չինաստանում համացանցի ավելի քան կես միլիոն օգտատերեր Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը (ԱՀԿ) ուղղված բաց նամակ են ստորագրել՝ պահանջելով հետաքննել իրավիճակը Ֆորտ Դեթրիկում գտնվող ամերիկյան կենսաբանական լաբորատորիայում՝ «կանխելու համար հետագա համաճարակները», հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստի-ն՝ հղում անելով Global Times-ին:
Ավելի վաղ, ինչպես հաղորդել էր Associated Press-ը, ԱՀԿ ղեկավար Թեդրոս Գեբրեյեսուսը չի բացառել կորոնավիրուսի արհեստական ​​ծագման հավանականությունը: Այնուհետեւ նա հայտարարել է, որ կազմակերպությունը մտադիր է 2019 թվականի դեկտեմբերին COVID-19-ով վարակվածության առաջին դեպքերի շրջանի լաբորատորիաների ու հետազոտական ​​հաստատությունների ստուգում իրականացնել:
ՉԺՀ բնակիչների բաց նամակում ասվում է, որ հետագա համաճարակները կանխելու համար ԱՀԿ-ն պետք է ուշադրություն դարձնի լաբորատորիաներին, որոնք ուսումնասիրում են վտանգավոր վարակները կամ կենսաքիմիական զենքերը: Նամակում առանձնացված է Մերիլենդ նահանգի Ֆորտ Դեթրիկ քաղաքում տեղակայված ԱՄՆ բանակի ինֆեկցիոն հիվանդությունների բժշկական հետազոտությունների ինստիտուտը (USAMRIID), որտեղ, ինչպես պնդում են, պահվում են վտանգավոր եւ վարակիչ վարակներ՝ Էբոլա, SARS, MERS եւ ջրծաղիկ: Դրանցից ցանկացածի արտահոսքը կարող է լուրջ հետեւանքների հանգեցնել:
«2019 թվականի աշնանը լաբորատորիայից արտահոսք է ունեցել նախքան COVID-19 համաճարակի բռնկումը, սակայն ԱՄՆ-ն ազգային անվտանգության պատրվակով մանրամասն տեղեկություններ չի բացահայտում», - ասվում է նամակում:
Նշվում է, որ Չինաստանը թույլ է տվել արեւմտյան երկրների վարակաբաններին եւ ամերիկյան ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին այցելել Ուհանի վարակաբանության ինստիտուտ, սակայն ԱՄՆ-ը չի բացել Ֆորտ Դեթրիկի լաբորատորիան եւ «նախնական տվյալներով չի կիսվել ԱՄՆ աշխարհաքաղաքական ազդեցությունից անկախ երկրների, այդ թվում՝ Չինաստանի հետ»:
Ամերիկյան լաբորատորիան, ըստ թերթի, ժամանակավորապես փակվել է 2019 թվականին՝ ԱՄՆ Հիվանդությունների վերասհկման եւ կանխարգելման կենտրոնի (ՀՎԿԿ) կողմից ստուգումների ենթարկվելուց հետո: Փակման պատճառը եղել են «կեղտաջրերի ախտահանման հետ կապված ենթակառուցվածքային խնդիրները», սակայն, հրատարակության կարծիքով, բացատրությունը համոզիչ չէր: Միայն վարակի ծագումը պարզելով՝ աշխարհը կարող է վերացնել հնարավոր վտանգները եւ խուսափել համաճարակի հաջորդ բռնկումներից, գրել է թերթը:
Չինացի մի խումբ օգտատերեր նամակ են պատրաստել եւ թերթին խնդրել են հրապարակել այն սոցիալական ցանցերում, ինչը արվել է շաբաթ՝ հուլիսի 17-ին: Մեկ օրվա ընթացքում նամակը հավաքել է ավելի քան 500 հազար ստորագրություն, նշել է թերթը:

Более полумиллиона пользователей интернета в Китае подписали открытое письмо во Всемирную организацию здравоохранения (ВОЗ) с требованием расследовать ситуацию в американской биологической лаборатории на базе Форт-Детрик, чтобы «предотвратить будущие эпидемии», сообщает РИА Новости  со ссылкой на Global Times.
Ранее, как передавало агентство Ассошиэйтед Пресс, глава ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус не исключил вероятность искусственного происхождения коронавируса. Впоследствии он заявил, что организация намерена провести аудит лабораторий и исследовательских учреждений в районе первых случаев заболевания людей COVID-19 в декабре 2019 года.
В открытом письме жителей КНР говорится, что для предотвращения следующей эпидемии ВОЗ необходимо обратить внимание на лаборатории, которые исследуют опасные вирусы или биохимическое оружие. Особым образом в письме выделен Институт по изучению инфекционных заболеваний Армии США (USAMRIID) на базе Форт-Детрик в Мэриленде, где, как утверждается, содержатся опасные и заразные вирусы – Эбола, SARS, MERS и оспа. Утечка любого из них может привести к тяжелым последствиям.
«Осенью 2019 года в лаборатории произошла утечка до вспышки эпидемии COVID-19, однако подробную информацию США не разглашают под предлогом национальной безопасности» - говорится в письме.
Отмечается, что Китай разрешил вирусологам из западных стран и представителям СМИ США посетить Уханьский институт вирусологии, а США не открыли лабораторию на базе Форт-Детрик и не «поделились исходными данными со странами, включая Китай, которые независимы от геополитического влияния США».
Американская лаборатория, как пишет газета, была временно закрыта в 2019 году после проверки Центром по контролю и профилактике заболеваний США (CDC). Причиной закрытия назывались «проблемы инфраструктуры с обеззараживанием сточных вод», но объяснение было, по мнению издания, недостаточно убедительно. Только выяснив происхождение вируса, мир может устранить потенциальные опасности и избежать следующих вспышек эпидемии, пишет газета.
Группа китайских пользователей подготовила письмо и попросила газету опубликовать его в соцсетях, что и было сделано в субботу, 17 июля. За сутки письмо набрало более 500 тысяч подписей, отмечает издание.