Ջո Բայդենի վարչակազմը Գերմանիայի հետ նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերել «Հյուսիսային հոսք 2» գազատարի վերաբերյալ, որին կտրականապես դեմ են Ուկրաինան եւ Լեհաստանը, ինչպես նաեւ Կոնգրեսում հանրապետականներն ու դեմոկրատները:
Կոնգրեսի օգնականները, տեղեկացնելով գործարքի ընդհանուր ուրվագիծը, ասել են, որ այն թույլ կտա ավարտել «Հյուսիսային հոսք 2» գազատարը՝ առանց Գերմանիայի կամ Ռուսաստանի դեմ ԱՄՆ նոր պատժամիջոցների: Դրա դիմաց ԱՄՆ-ն ու Գերմանիան որոշակի զիջումների կգնան Ուկրաինայի ու Լեհաստանի հանդեպ, հայտնում է AP-ն:
Նախօրեին Պետդեպարտամենտը հայտարարել էր, որ բարձրաստիճան դիվանագետն այս շաբաթ կայցելի Լեհաստան եւ Ուկրաինա, մասնավորապես՝ քննարկելու «Հյուսիսային հոսք 2»-ը:
«Ես ակնկալում եմ, որ Պետդեպարտամենտը եւ այլ կազմակերպություններ շուտով ավելին կիմանան այս մասին»,- երեքշաբթի լրագրողներին ասել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջեն Փսակին: «Մենք անընդհատ մտահոգություններ ունենք այն մասին, թե ինչպես է այս նախագիծը սպառնում եվրոպական էներգետիկ անվտանգությանը, խաթարում Ուկրաինայի անվտանգությունը եւ մեր արեւելյան թեւի, դաշնակիցների եւ ՆԱՏՕ-ի գործընկերների անվտանգությունը»,- ասել է նա:

US President Joe Biden’s administration has reached a preliminary agreement with Germany over a controversial Russia-to-Europe natural gas pipeline that is vehemently opposed by Ukraine and Poland as well as both Republicans and Democrats in Congress, AP reported.
Congressional aides briefed on the outlines of the deal said it would allow the completion of the Nord Stream 2 pipeline without either Germany or Russia facing new U.S. sanctions. In return, the U.S. and Germany will make certain concessions to Ukraine and Poland, although it was not immediately clear if those would be welcomed.
Administration officials declined to comment on specifics of the matter pending an announcement that could come as early as Wednesday. The State Department said Monday that a senior diplomat would be visiting both Poland and Ukraine this week in part to discuss Nord Stream 2 in what are expected to be contentious talks.
The Nord Stream 2 project has posed a major foreign policy dilemma for the Biden administration. U.S. officials from both parties have long feared that it would give Russia too much power over European gas supplies, potentially shutting off gas to Russian adversaries Ukraine and Poland. But the pipeline is almost completed and the U.S. has been determined to rebuild ties with Germany that were damaged during the Trump administration.