Ջո Բայդենի վարչակազմը Գերմանիայի հետ նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերել «Հյուսիսային հոսք 2» գազատարի վերաբերյալ, որին կտրականապես դեմ են Ուկրաինան եւ Լեհաստանը, ինչպես նաեւ Կոնգրեսում հանրապետականներն ու դեմոկրատները:
Կոնգրեսի օգնականները, տեղեկացնելով գործարքի ընդհանուր ուրվագիծը, ասել են, որ այն թույլ կտա ավարտել «Հյուսիսային հոսք 2» գազատարը՝ առանց Գերմանիայի կամ Ռուսաստանի դեմ ԱՄՆ նոր պատժամիջոցների: Դրա դիմաց ԱՄՆ-ն ու Գերմանիան որոշակի զիջումների կգնան Ուկրաինայի ու Լեհաստանի հանդեպ, հայտնում է AP-ն:
Նախօրեին Պետդեպարտամենտը հայտարարել էր, որ բարձրաստիճան դիվանագետն այս շաբաթ կայցելի Լեհաստան եւ Ուկրաինա, մասնավորապես՝ քննարկելու «Հյուսիսային հոսք 2»-ը:
«Ես ակնկալում եմ, որ Պետդեպարտամենտը եւ այլ կազմակերպություններ շուտով ավելին կիմանան այս մասին»,- երեքշաբթի լրագրողներին ասել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջեն Փսակին: «Մենք անընդհատ մտահոգություններ ունենք այն մասին, թե ինչպես է այս նախագիծը սպառնում եվրոպական էներգետիկ անվտանգությանը, խաթարում Ուկրաինայի անվտանգությունը եւ մեր արեւելյան թեւի, դաշնակիցների եւ ՆԱՏՕ-ի գործընկերների անվտանգությունը»,- ասել է նա:

Администрация Джо Байдена достигла предварительного соглашения с Германией относительно газопровода  «Северного потока - 2», против которого категорически возражают Украина и Польша, а также республиканцы и демократы в Конгрессе.
Помощники Конгресса, проинформировавшие об общих чертах сделки, заявили, что она позволит завершить строительство газопровода «Северный поток - 2» без новых санкций США против Германии или России. Взамен США и Германия пойдут на определенные уступки Украине и Польше, передает AP.
Накануне Госдепартамент заявил, что высокопоставленный дипломат посетит на этой неделе Польшу и Украину, в частности, для обсуждения «Северного потока-2».
«Я ожидаю, что Госдепартамент и другие организации скоро узнают об этом больше», - заявила журналистам во вторник пресс-секретарь Белого дома Джен Псаки. «У нас есть постоянные опасения по поводу того, как этот проект угрожает европейской энергетической безопасности, подрывает безопасность Украины и безопасность нашего восточного фланга, союзников и партнеров по НАТО», - сказала она.