Երեւանում սկսվեց Հայաստանի Հանրապետության 8-րդ գումարման նորընտիր Ազգային ժողովի առաջին նիստը։ Օգոստոսի 2-ին պատգամավորները գաղտնի քվեարկությամբ կընտրեն խորհրդարանի նախագահին եւ նրա երեք տեղակալներին, որոնցից մեկը պետք է լինի ընդդիմության ներկայացուցիչ։ Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի՝ ընտրություններում հաղթած «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ԱԺ նախագահի պաշտոնին առաջադրել է Ալեն Սիմոնյանի թեկնածությունը, որը նախկին գումարման խորհրդարանում փոխնախագահներից մեկն էր։
Նոր խորհրդարանն ունի 107 պատգամավոր։ 71 մանդատ ստացել է «ՔՊ» կուսակցությունը, 29 մանդատ՝ «Հայաստան» դաշինքը եւ 7 մանդատ՝ «Պատիվ ունեմ» դաշինքը։

The first session of the newly elected National Assembly of Armenia of the 8th convocation kicked off in Yerevan.
On August 2, the deputies will elect by secret ballot the chairman of parliament and three of his deputies, one of whom must be a representative of the opposition. Acting Prime Minister Nikol Pashinyan's Civil Contract party, which won the elections, nominated Alen Simonyan, who was one of the vice-speakers in the previous parliament.
There are 107 deputies in the new parliament. 71 seats were received by the Civil Contract party. 29 mandates go for the "Armenia" bloc and 7 - for the "I have the honor" bloc.