Վ. Պ. Սերբսկու անվան ինստիտուտի մասնագետների կողմից անցկացված հոգեբուժական նոր հետազոտությունը հաստատել է, որ Խաչատուրյան քույրերը սպանել են իրենց հորն իրենց նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի պատճառով: Այս մասին պատմել են աղջիկների փաստաբանները՝ մեկնաբանելով Միխայիլ Խաչատուրյանի դեմ հարուցված քրեական գործի քննության ընթացքում ձեռք բերված փորձաքննությունների արդյունքները, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Խոշտանգումների, սեռական բռնության եւ ծեծի դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում աղջիկները տուժածներ են ճանաչվել:
«Այս փորձաքննությունները հաստատել են հոր կողմից դստրերի նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի եւ սեռական ոտնձգության բոլոր փաստերը, որոնք հաստատվել էին ավելի վաղ այլ փորձագետների կողմից, սակայն՝ արդեն նրանց հոր դեմ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում»,- ասել է միջնեկ քրոջ փաստաբան Մարի Դավթյանը:
Իրավապաշտպանի խոսքով՝ ինստիտուտի մասնագետները պարզել են, որ քույրերից յուրաքանչյուրը 2014 թվականից տառապում է դաժան վերաբերմունքի սինդրոմով եւ հետտրավմատիկ սթրեսային խանգարումով: Այս բոլոր հիվանդություններն անմիջական պատճառահետեւանքային կապ ունեն մահացածի գործողությունների եւ նրա դուստրերի մոտ հայտնաբերված խանգարումների միջեւ, նշել է փաստաբանը:
2018 թվականի հուլիսի 28-ին Խաչատուրյան քույրերը բերման էին ենթարկվել եւ մեղադրվել էին իրենց հոր սպանության մեջ: Հանցագործության պահին՝ 2018 թվականի հուլիսի 27-ին, նրանք 19, 18 եւ 17 տարեկան էին: Փորձաքննության արդյունքներով պարզվել է, որ հոր սպանության պահին աղջիկներից ամենափոքրը չէր գիտակցում, թե ինչ է անում: Քննությունը ավագ քույրերին մեղսունակ էր ճանաչել: Պաշտպանական կողմը խնդրել էր իրենց գործը քննել ատենակալների ժյուրիի կողմից:
Ավելի վաղ Միխայիլ Խաչատուրյանի փաստաբան Գեորգի Չուգուաշվիլին մեկնաբանել էր սպանվածի դստրերի հոգեբանական եւ հոգեբուժական նոր հետազոտությունների արդյունքները:

Новая психиатрическая экспертиза, проведенная специалистами института им. В. П. Сербского установила, что сестры Хачатурян убили своего отца из-за его жестокого обращения с ними. Об этом рассказали адвокаты девушек, комментируя результаты экспертиз, полученные в ходе расследования уголовного дела в отношении Михаила Хачатуряна, передает ТАСС.
В рамках уголовного дела об истязании, сексуальном насилии и побоях девушки признаны потерпевшими.
«Эти экспертизы подтвердили все установленные ранее другими экспертами факты жестокого обращения и сексуального насилия отца над дочерьми, но уже в рамках уголовного дела в отношении их отца, — рассказала адвокат средней сестры Мари Давтян.
По словам правозащитника, специалисты института выяснили, что каждая из сестер с 2014 года страдала от синдрома жестокого обращения и посттравматического стрессового расстройства. Все эти заболевания имеют прямую причинно-следственную связь между действиями погибшего и обнаруженными у его дочерей расстройствами, отметил адвокат.
28 июля 2018 года сестер Хачатурян задержали, они обвиняются в убийстве отца. На момент преступления — 27 июля 2018 года — им было 19, 18 и 17 лет. По результатам экспертизы было установлено, что младшая из девушек в момент убийства отца не отдавала отчет своим действиям. Старших сестер экспертиза признала вменяемыми — защита попросила рассмотреть их дело судом присяжных.
Ранее адвокат Михаила Хачатуряна Георгий Чугуашвили прокомментировал результаты новых психолого-психиатрических экспертиз дочерей убитого.